Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 10:13 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Спортен лагер с Ники Йотов и Ясен Савов: 11-14 юли
МнениеПубликувано на: Пон Юни 08, 2020 10:50 am 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 05, 2007 10:44 am
Мнения: 457
Местоположение: София, etc.
Българският Национален Шампионат ще се проведе между 15-ти и 19-ти юли (включително) с база на Крънското ханче до Казанлък.

По този случай в четирите дни преди състезанието с Ники Йотов* организираме спортен лагер на Сопот, чиято цел е да помогне на пилоти на ENB и ENC крила да летят по-ефективно и по-бързо. Естествената и оптимална стъпка след спортния лагер е същите пилоти да участват и на състезанието, но това естествено не е задължително.

Специалното тук е че с Ники ще използваме еквивалентни на вашите (ENB) крила, така че ще можем да летим наистина заедно с останалите.

Програмата за всеки летателен ден ще включва:

- Събиране в “Гнездото” (nest.bg) или, ако времето не става за Сопот, придвижване до летателното място за деня: Сопот, Добростан, Брестовица
- Поставяне на състезателна задача за деня
- Подробен брифинг разглеждащ времето, задачата, както и конкретни препоръки към пилотите
- Летене по задачата, като единият от нас ще се стреми да води групата, а другият отзад - да помага на изоставащите
- Интензивна комуникация по радиостанциите
- Дебрифинг и анализ на деня, включващи анимиране на всички траковете в Doarama/Ayvri. Анализ на влиянието на метеологичната обстановка, сравняване на различни линии, микро анализ на движенията (по правата и в термика) на отделните пилоти и пиене на крафт бира, произведена в Розовата долина.

Този лагер е насочен към пилоти които вече могат да въртят термика и се стремят към по-бързи и ефективни прелети, независимо от досегашните им постижения.

Обучаемите трябва да могат да летят комфортно в термични условия и турбуленция. Препоръчително е да са отренирали колапси.

Брой лагеристи: 5-10.
---------

Цена за обучение: 250лв. на човек за четирите дни.

Цена за транспорт: За събиране и придвижване до други стартове ще се ползва микробус 8+1, като в зависимост от броя участници може да се прибави още една лека кола или още един микробус 8+1. Цената на буса с шофьора е 100лв./ден + гориво, които се разделят между всички обучаеми и плащат на края на лагера.

Брифингите и дебрифингите ще се провеждат в “Глездото” (nest.bg) на 300м от лифта. Който желае, може да се настани да спи там.

За общи въпроси и записване, звънете на Ясен: 0895664203.

За да резервирате вашето участие, моля преведете 250лв. на:

Ясен Симеонов Савов
BG10FINV91501003758856 
Първа Инвестиционна Банка
основание: “спортен лагер с Ники и Ясен”


*Кои сме ние?
- Ники Йотов лети с парапланер от 1997. Съосновател на клуб Sky Nomad. Инструктор. Живее и лети на Сопот от 2001. Първият прелетял 200км в БГ. Пионер в парапланеризма.
- Ясен Савов лети с парапланер от 1998. Най-успешният състезател в историята на българския парапланеризъм, печелил Европейско Първенство, както и първи, втори и трети места на Световна Купа. Настоящ рекордьор за най-дълъг линеен прелет в БГ (355км) и най-голям FAI триъгълник в БГ (234km).


Върнете се в началото
  Профил    +9 / -0 
 
 Заглавие: Re: Спортен лагер с Ники Йотов и Ясен Савов: 11-14 юли
МнениеПубликувано на: Сря Юни 10, 2020 7:46 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 05, 2007 10:44 am
Мнения: 457
Местоположение: София, etc.
Остава още едно място.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Спортен лагер с Ники Йотов и Ясен Савов: 11-14 юли
МнениеПубликувано на: Чет Юни 11, 2020 9:16 am 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 05, 2007 10:44 am
Мнения: 457
Местоположение: София, etc.
Лагерът е пълен. Благодарим за доверието.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Спортен лагер с Ники Йотов и Ясен Савов: 11-14 юли
МнениеПубликувано на: Съб Юли 04, 2020 4:13 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
За тези, които не успяха да се включат в лагера, от 26-ти юли до 1-ви август с Ясен организираме 7 дневно обучение за прелети:
https://www.yassensavov.com/sopot-bulga ... -1-august/

С нетърпение очаквам и двете събития, Ясен вече подгря с рекорда си за ФАИ триъгълник, а аз почнах да пиша разни материали опитвайки се да систематизирам сложността на прелетите. Мисля, че ще се получи добра комбинация между Ясен с неговият състезателен опит и моята склонност към теоретизиране, както и вашите въпроси и опити. Даже накрая може да науча повече за летенето от вас :P

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Спортен лагер с Ники Йотов и Ясен Савов: 11-14 юли
МнениеПубликувано на: Пет Юли 17, 2020 10:59 am 
Offline

Регистриран на: Нед Май 15, 2011 11:01 pm
Мнения: 177
Местоположение: Плевен - София
Име: Тихомир Иванов
Реших да не бързам с този пост, за да изчакам няколко дни да ми поолегнат и избистрят впечатленията. Ще гледам все пак да не е прекалено дълго.

На първо място, както споделих на Ники още щом се видяхме в Гнездото, смятам че има огромна нужда от такъв вид мероприятия у нас. Колкото да се разширява или свива парапланеристката общност у нас като цяло сме много дезорганизирани или в най-добрия случай се оформяме в малки групички най-вече с цел логистика като тръгнем за летене. Сигурно 99% от нас постоянно се занимаваме с откриването на топлата вода - кое, как и защо работи тук или там за да се получи желаният прелет. Гледаме можещите и се опитваме да се учим, често само гледаме. Нещо, което става все по-осезаемо е, че ХС летенето подхранва егоизма у много и един запомнящ се прелет често става стимул към помпане на собственото его и малко хора се интересуват от реалните причини довели до въпорсното постижение. Нещата се изчерпват с една цифра и мерна единица за далечина зад нея. У нас има не малко пилоти с огромен ХС опит, но много малка част от тях биха "жертвали" хубав за прелет ден за да обясняват на зяпнали в захлас ученици какво ни "говори" един "пенсиониран балон" или пък да губят есктремно височина с уинговъри за да извадят от режим "тухлиране" затънало Ю Пи ;)

Ники и Ясен са световноизвестни имена в парапланеризма и не съм аз човекът, който ще тръгне да обяснява кои са и какво са постигнали в нашия спорт. Но това, което повечето хора не знаят за тях (включително и аз до този момент), е че те могат да слязат от "пиедестала" си на топ пилоти и да отделят не малко време и цялото си внимание в това да "отворят" очите на търсещите усъвършенстване в ХС летенето. Ще каже някой - е нали им е платено за това?! Само, че разликата от това да изкараш просто някакви пари и това да запалиш крос кънтри фитила на някой и да го накараш да дава най-доброто от себе си за да вземе максимума от полета е от кацалката до базата. Респект и към двамата!

Въпреки, че освен първия ден не случихме на най-дашното време за прелети нещата бяха много добре допълнени в теоретични беседи и анализи. Колкото и да ни беше разнородна групата като предишен опит много ми допадна това, че всички се държахме открито и всеки гледаше да помага на другия, ако му е по силите и знанията. Споделяше се опит във всички посоки, не само от Ники и Ясен. Така обикновено групата върви най-добре.

Най-важното, което взех за себе си е изграждането и поддържането на точната ситуационна увереност (на англ. "situational awareness") - "сканирането" на всичко що се случва около, под и над нас, близо или далеч напред и непрекъснатия самоанализ на всичко, което регистрират сетивата ни. Разбрах, че много неща изобщо не съм ги забелязвал и си обясних много удавания в миналото. Знам, че ме чакат много удавяния и за напред, но поне вече знам накъде да насоча мисълта си преди и по време на полета и удавянето определено отиде по-назад в класацията.

Благодаря още веднъж на Ники и Ясен, както и на цялата група! До нови срещи!

_________________
I believe I can fly..
________________
Skywalk Chili 4 / Limited edition "Yellow"


Върнете се в началото
  Профил    +8 / -0 
 
 Заглавие: Re: Спортен лагер с Ники Йотов и Ясен Савов: 11-14 юли
МнениеПубликувано на: Нед Юли 19, 2020 6:49 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Само да вметна че в Скайномад организираме курсове по XC трейнинг от повече от 10 години (http://skynomad.com/bg/training_cross-country.htm), но за това време от летящи Българи интересът винаги е бил минимален до никакъв. По мои наблюдения без да обиждам никого и включвайки и себе си в това число, българите сякаш обичаме да преоткриваме топлата вода отново и отново. Предполагам така ни е научил животът - в България сме свикнали всичко сами да си правим и след като се научим на основите на летенето очакваме че и прелетните техники ще се научат лесно. Самият аз обаче през годините съм установил колко трудности спестява обучението.

Та за тези който евентуално няма да могат да се включат в лагера на Ники и Ясен - Аз и Ники сме на линия в клуба през целият сезон. Август е изключително подходящ месец за всички които искат да си оплзотворят лятната отпуска за XC трейнинг било то за ден или седмица. Другото предимство е че няма нужда да мислите за нищо друго освен за летенето - транспорт, тракинг, брифгинги и разбори чрез 3D обхождане на траковете през See You - всичко е включено.

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов