Leonardo | ФОТО
Дата и час: Съб Юни 15, 2024 5:28 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Височинна болест.
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 20, 2011 2:32 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 08, 2010 3:16 pm
Мнения: 277
Местоположение: София
Име: Боян Евстатиев
Здравейте,
Не намерих тема с подобна насоченост, та...

http://www.verticalworld.net/articles/article.php?id=334

Някой има ли да сподели личен опит по въпроса?

_________________
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Височинна болест.
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 20, 2011 2:45 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 10, 2004 3:40 pm
Мнения: 498
Местоположение: BG Bankya
Здравей Бояне
веднъж се качих на 5514м с парамотор.
Без кислород.
Преди полета поговорих с приятели алпинисти и попрочетох каквото намерих по въпроса.
просто се самонаблюдавах след 3000м.....
на 5500 спрях да си чувствам долната челюст,краката от коленете надолу и взе да ме стяга главата.....това последното може би от самовнушение.....
върнах газта и....скоро всичко изчезна.....
бяха ме наплашили ,че ако имаш някъде слаб капиляр....може да се спука....
ако е в носа....ще го преживеем....ама ако е в мозъка.....лошо....
За височинния ми полет написах разказ http://www.letene.com/articles.php?lng=bg&pg=108
Наскоро Андро (Андрей Агаин) се вдигна още по високо....дано той ти разкаже....

_________________
Летете ниско и бавно!
Голям кеф е,вервайте ми!
До среща във въздуха!
Венко


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -1 
 
 Заглавие: Re: Височинна болест.
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 20, 2011 7:47 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 02, 2011 10:12 pm
Мнения: 154
Местоположение: България
Име: Димитър Вълков
На Европейското първенство по парапланеризъм в Морзин, Франциа 2006-та година на един от последните Таскове един облак който беше избил над стратуса, който покриваше цялото небе и нямаше как да го видя ме смукна на 6000 метра. Имам снимка на облака, изглежда като ...аз му викам кумулус Еректус. 7 километров ХУ... беше. Голяма красота. За мой късмет не се разви до CB. Нямаше как да направя срив или спирала защото влязох близо до един връх и не бях сигурен дали няма да се ударя в някоя скала. В началото ме смукна с 4-5 м/с, после стана 10, по-късно средното ми качване беше 14 м/с, а маx ми беше +21 м/с. Не виждах планера, само знаех че е някъде над мене полудял. Имах пропадания до -15 м/с по уред...преди да вляза в това гигантско качване видях на ЮЗ че има късче синьо небе и в облака реших че ще следвам тази посока...но това изобщо не беше лесно в лудото мятане вътре. Наложи се да си хвърля очилата заради обледеняването. Майката природа ме наказа с измръзнали очи следващите 2 дена-трудно виждах и ме боляха очите. На 6000 м стана адски студено, може би около -30 градуса. На старта беше 30 градуса и аз реших да летя с гащеризон без полар под него и с летни ръкавици-грешка. След това имах или Бронхит или пневмония, бях на антибиотици...

След като излязох от облака най-накрая вече ме друсаше хипоксията и аз започнах да се бия в гърдите колко съм велик и че трябва да се върна в облака и да го довъртя догоре...ударих си 2 шамара и ми мина. Гледката беше велика-пред мен и под мен беше и Монблан (4800 м) и можех да кацна на него. Но с тази височина направих последната точка и 30 км файнъл глайд и се оказах първи на Финала. Там реших че ще ме хванат и затова не го пресякох. Гледах първата група как се влачи след мен, но бях с чиста съвест. После чух че някой от пилотите направил устен протест защото ме е видял, но съм бил толкова високо, че освен че не е могъл да каже номера на планера, дори и цвета не знаеше какъв е бил...със сигурност щяха да ме проверят ако бях финиширал първи. Та великия живот ме почерпи с едно уникално преживяване, което ще помня винаги. Късмет на всички с Хипоксията...

Имам материали за разказване за цяла книга. 7 ФАИ категория 1 състезания, над 20 PWC-та и още поне 100 по-малки състезания. Чувствам се щастлив.


Върнете се в началото
  Профил    +11 / -0 
 
 Заглавие: Re: Височинна болест.
МнениеПубликувано на: Пет Окт 14, 2011 12:33 am 
Offline

Регистриран на: Вто Юни 03, 2008 1:10 am
Мнения: 13
Местоположение: Враца
Бил съм 3 дена на 5500 метра в андите под Аконкагуа, освен че силно се задъхваш при усилия, никакви други проблеми. После бях поне седмица в Ел Алто, Боливия, 4300 м, в Атакама до 5000м итн, на тези височини все още не е толкова страшно, особенно ако си там за малко. Виждал съм туристи на по 70 години с проблеми на 4000 м, които трябваше да си помагат с кислород, но това е изключение.

_________________
Uncertainty is the only certainty there is, and knowing how to live with insecurity is the only security


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Височинна болест.
МнениеПубликувано на: Сря Окт 19, 2011 12:38 am 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 08, 2010 3:16 pm
Мнения: 277
Местоположение: София
Име: Боян Евстатиев
Едно време в Долна Митрополия в барокамера ме "качиха" на 5км. Тоест - свалиха налягането на въздуха. Нямаше проблеми, но беше за малко и без физически усилия. Преди 2-3 години се качих на 4400м по пътя към Монблан, не можах да го стигна:) Проблеми пак нямах, освен задъхване...но аз и на 100м надморска височина с тая екипировка и котки бих се задъхвал:)

И от вашите мнения съдя, че при нормална физическа форма и здравословно състояние, и сравнително честа промяна на надморската височина, която промяна дава възможност на организма да се адаптира и да пита за още...та...според мен границата ще да е около 5000-5500 метра. После би трябвало да започнат проблемите.

Значи до около 5км няма да се притеснявам, ще му мисля, ако ги мина:)

_________________
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Височинна болест.
МнениеПубликувано на: Сря Окт 19, 2011 12:50 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Ное 08, 2006 12:19 am
Мнения: 926
Местоположение: Над Шумен
Име: Хари Ламбев
Може би има разлика в това да се качиш на 6000 пеша или да извъртиш някоя термика до там.

_________________
Gradient AVAX RSF 24, AXIS Mercury и тандем INDEPENDENCE
SKYPE - harypara / 0896 898 464
Ако съдбата ти обърне гръб, само я изчакай да се наведе и ....!
http://letenebulgaria.alle.bg/


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов