Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 10:53 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Да помогнем на начинаещ парапланерист
МнениеПубликувано на: Вто Юни 08, 2021 6:03 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Здравейте, Летящи!
Това са няколко клипа от подготовката и първия полет от Остроган на Теодор Филипов https://www.facebook.com/teodor.filipov.1276
https://www.facebook.com/groups/AnyGive ... 506900873/
Попаднах на Тео чрез една обява за продажба на крило която той беше пуснал.
Крилото беше Paramania GT, рефлексно парамоторно крило клас en C.
И аз, както и други колеги го посъветвахме да не продава това крило на начинаещи, защото то не е подходящи за целта.
В коментарите той твърдеше, че се е "научил" сам с него и не си е строшил главата, което ме подтикна да му напиша някои неща.
Така разбрах, че се е учил сам да кайтва и даже не е имал сбруя, а е използвал колан през кръста.
Тео ми прати няколко клипа на които кайтва и подлитва и се справя добре, но естествено прави доста технически грешки.
Малко след това ми прати клип от тамдем със Svetoslav Monov на Сопот.
А скоро след това ми прати и клип с "новото" си крило и сбруя.
Аз бях в чужбина и му предложих като се прибера, да дойде за един ден при мен и да видя какво може и как го прави, а и да видя и екипировката.
Крилото му е U-thrn Infiniti 3 М размер 85-120 кг. Плата изглеждаше добре, но вървите и коланите бяха доста захабени и имаше скъсана външна обвивка на управлението. Сбруят е лепена с тиксо и коланите и също ми се видя вехти и
за това му дадох му моя екипировка и му показах няколко техники за контрол и излитане.
За около два часа той започна да прави нещата добре и реших да се качим на Остроган и да го пусна да направи един полет.
Бях му казал предварително за този план и той доста се вълнуваше и притесняваше, което отчетох като добър знак.
По пътя до старта и преди полета си поговорихме доста и му обясних някои основни неща.
Оборудвах го с радио и направихме план А и план Б за полета.
Имаше малко колебание при излизането, но успя да овладее крилото и да излети.
Полета мина добре и даже мина през леки термики.
Накарах го да прави завои на 90/180/360 и му дадох инструкции за захода.
Тео кацна където трябва и на крака.
Аз излетях с приятелката му с тандема кацнах при него.
Няма нужда да ви обяснявам колко беше развълнуван.
После отидохме да хапнем нещо в парка и си поговорихме по-сериозно.
Общо взето Тео е млад човек с голям мерак от единадесет годишен, но му е трудно да се запише на курс и да си набави читава екипировка и за това купува разни неща, които не би трябвало и се учи сам.
Преди шеснадесет години аз бях горе-долу на същото дередже, с тази разлика че се обучавах в клуб с клубна екипировка.
След това си купих чифт карабинери и много хора са ми помагали по пътя.
И така, ако някой има някаква екипировка която му е излишна и е подходяща за Тео, мисля, че той заслужава да измислим начин на му помогнем да се сдобие с нея.
Аз лично в момента нямам свободни неща, но мога да му давам моя екипировка като идва да летим заедно.
Днес Ivo Gerov е сменил вървите на управленията на неговото крило и каза, че крилото изглежда Ок на пръв поглед, но не му е правил необходимите тестове за да каже, че всички параметри отговарят на зададените от производителя. Дори и да е ок, аз мисия, четова крило му е доста голямо.
Сбруята, както казах, е парцал и няма запасен и раница.
Относно обучението, аз поема ангажимент когато съм в БГ и имам възможност, да работя с Тео, но би било добре когато го видите по стартовете, да му помагате с каквото може, за да навлезе безопасно в парапланеризма, защото меракът му е голям и надхвърля възможностите му.
Дал съм му да чете малко теория, че там хич го няма.
Ами това е в общи линии

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -1 
 
 Заглавие: Re: Да помогнем на начинаещ парапланерист
МнениеПубликувано на: Вто Юни 08, 2021 7:53 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 24, 2011 12:56 am
Мнения: 91
Аз имам раница Advance Lightpack 2 83 литра. Стара, с някои малки скъсвания но функтинална и много удобна. Стара голяма cбруя и крило трудно ще влязат. Ако мислиш, че му е от полза ЛС.

_________________
Владислав Борисов
Ozone Alpina 4

"Колкото по-високо летим, толкова по-малки изглеждаме в очите на тези, които не могат да летят."
Ф. Ницше.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Да помогнем на начинаещ парапланерист
МнениеПубликувано на: Вто Юни 08, 2021 8:18 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Юни 15, 2009 10:00 am
Мнения: 427
Местоположение: София
Име: Георги Стефанов
Прати му адреса на темата "Крила за всички".

"Научи го да лови риба - тогава никога няма да ходи гладен" - ясно е че не съм го мислил аз...


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов