Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 9:17 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 38 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Бихте ли се застраховали?
Да 89%  89%  [ 40 ]
Не 7%  7%  [ 3 ]
Не знам 4%  4%  [ 2 ]
Общо гласове : 45
Автор Съобщение
 Заглавие: Застраховане на парапланеристи
МнениеПубликувано на: Нед Ное 12, 2006 12:19 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Предполагам че много от вас някога са си мислели че в парапланеризма има някакъв риск и са се чудели дали да не се застраховат. Знам че някои от вас дори са проверявали условията за застраховане за парапланеризъм и мисля че единици са тези които са се застраховали.
В Австрия/Германия застраховката злополука при практикуване на парапланеризъм струва 70 евро и покрива разходи по спасяване, транспортиране (с вертолет естествено), медицинско лечение и др.

В България големите застрахователи предлагат много по-неизгодни застраховки. Напр. За застрахователна сума от 10 000 лева Алианц иска около 330 лева годишна премия. В случай на смърт се изплаща пълната сума. В случай на по-дребни увреждания се изплащат обезщетения за времето на нетрудоспособност и за медицинско лечение до 10% застрахователна сума (т.е. макс. 1000 лева). По спешни неща като транспортиране и спасяване не са покрити (затова някои си правим планинска застраховка).
От опит знам че е много трудно да се убедят застрахователите да пуснат по-евтини оферти и за това сме виновни ние самите. Не водим статистика за инцидентите си (както DHV) и няма кой да застрахова застрахователите от риска да застраховат парапланеристи :twisted:
Докато чакаме да се събере необходимата база данни с инциденти и да се извърви дългия път по убеждаване на застрахователите да са "по-ларж" предлагам да си помогнем сами:

Можем да организираме някакво сдружение в което всеки посредством дарение ще си внася годишната застраховка, а вслучай на инцидент пак чрез дарение ще получава съответната застрахователна сума. Комисия (напр. с представителите от БГ клубовете + експерти) ще определя критериите за застраховане и обезщетяване. За да се намали риска на начинанието, в началото ще се започне с "по-неизгодни" условия за пилотите, а като се натрупа статистика и опит ще се потърси "златната среда". Целта е парите да идват от пилотите и да отиват за пилотите. Ако през няколко години има малко инциденти, то парите могат да останат във фонд за следващите години и тогава могат да се плащат по-евтини застраховки или по-големи обезщетения.
Трябва да се изгради много прозрачно и демократично управление при реализирането на тази идея. Трябва да има силна обратна връзка с потребителите и реалността. Предполагам че това начинание няма да достигне фаза в която да заплаща адекватно труда на тези дето го организират, но кой знае - много неща са почнали само от една идея и много доброволен труд. Възможен сценарии е това начинание да бъде "обсебено" от някой голям застраховател, но в края на краищата ще спечелим по-евтини застраховки срещу по-високи обещетения.
....
Желаещи? Идеи?

_________________
www.nest.bg


Последна промяна niki на Сря Яну 24, 2007 7:34 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Ное 12, 2006 1:30 pm 
На прима виста- идеята е много благородна и сплотяваща,наистина. Но щом ще е необходимо някой специално да се ангажира с тази дейност, ми хрумна,следното:
Отваря се тема "Помогнете" в "инциденти".Описва се злополуката с дадения пилот при което всеки,който има желание да помогне дарява съоитветна сума.

всичко това е просто идея на прима виста,което надявам се да спомогне за намирането на най-доброто решение.


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Ное 12, 2006 3:00 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Май 27, 2004 2:53 pm
Мнения: 459
Име: uon venos
и аз съм ЗА тази идея Ники. :idea:


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Ное 12, 2006 3:57 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Юни 08, 2004 1:44 pm
Мнения: 335
Местоположение: Велико Търново
Име: Димитър Байчев
Няма как да стане :idea: .


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Ное 12, 2006 4:34 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Май 27, 2004 2:53 pm
Мнения: 459
Име: uon venos
mitaka написа:
Няма как да стане :idea: .


защо? ако се организираме и се съберем повече планеристи за групова застраховка, защо да не стане? така или иначе летим заедно и сме в един кюп?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Ное 12, 2006 6:05 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 11:02 am
Мнения: 871
Местоположение: София
Ники, принципно идеята ти е добра, но мисля, че това би работило само за хората, летящи единствено или предимно на Сопот.

Сам казваш, че "В Австрия/Германия застраховката злополука при практикуване на парапланеризъм струва 70 евро и покрива разходи по спасяване, транспортиране (с вертолет естествено), медицинско лечение и др." Очевидно е (евентуално с изключение на Сопот) ние няма как сами да организираме екип за спасяване и транспортиране, който да покрива цяла България.

В същност, според мен нашият проблем не е толкова с изплащането на медицинските разноски (което е след дъжд качулка), колкото именно в бавната и тегава "процедура" по спасяването. На много хора ни се е случвало да изнасяме пострадал колега от "гори тилилейски", като така, освен всичко, рискуваме и да му навредим повече (ако после се окаже, че е имал проблеми в гръбнака). Ама какво да се прави? Линейки по горите и баирите не ходят.

В момента ДЗИ имат застраховка medic assist, имат и (доколкото знам) четири специализирани медицински хеликоптера точно за нашите нужди. Имат и координационен център, и директен национален телефон за повиквания в случай на инцидент. Според мен, ако има човек, който е готов да си изгуби малко време и който заема някаква длъжност в БНАК (тоест - да е що-годе легитимен представител на летящите), най-добре би било да се проведе една официална среща с шефовете на ДЗИ. Когато зад нашия представител стоят примерно 300 или повече потенциални клиенти за застраховка, сигурен съм, че от ДЗИ ще направят специални условия и отстъпки.

Лично аз многократно съм имал разговори със застрахователни агенти на ДЗИ и всички проявяват голям интерес, но самите агенти нямат правомощията да решават специални условия и отстъпки, пък и аз общо взето не съм никой за да преговарям от името на всички.

_________________
Има три прости правила за безопасно летене. За съжаление, никой досега не ги е открил ... ;-)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Ное 12, 2006 6:23 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 10:04 pm
Мнения: 280
Местоположение: Пловдив
Който чете Тери Прачет, знае че терминът е "ЗАСТРАХУЛОВКА" :twisted:


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Ное 12, 2006 7:40 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Мар 14, 2004 8:59 pm
Мнения: 12
Местоположение: Vidin/Sopot
Не бъдете черногледци. Аз се застраховах в Алианц за едно софийско състезание само за 5 дни по 3,70 на ден (10 000 лв в случай на смърт). Първия ден паднах и си смачках един прешлен и получих без никакви проблеми и без връзки 1500 лв

_________________
Петко


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Ное 12, 2006 8:08 pm 
kaji mu na pra4et da si geleda mamutite i da di6a dalboko ............


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Ное 12, 2006 11:46 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Авг 30, 2004 11:48 pm
Мнения: 301
Местоположение: haskovo
Петко , коя е компанията , каква тарифа , полица или
каквото е там си ползвал ?
Ники , щом в в Европа е по 70 евра - дай да се
застраховаме там - нали в другиден ставаме и ние
таквиз - европийци де !

_________________
недей да летиш по-бързо от твоя ангел пазител (бяло-син Aspen)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: мен
МнениеПубликувано на: Пон Ное 13, 2006 9:34 am 
Offline

Регистриран на: Пон Дек 12, 2005 12:04 pm
Мнения: 478
Местоположение: Sofia
Име: Петър Гаврилов
в Армеец ме застраховаха за 15 дни в чужбина - медицинска и отговорност към трети лица, около 50 евро беше сумата общо, което е приемливо. Преди това в Булстрад ми казаха, че не се занимавали с "такива".
Идеята е отлична и аз съм навит да участвам с каквото мога, главно с контакти, защото имам някакви. Ако застрахователите ни приемат, то и държавата ще погледне по друг начин на факта, че сме в небето и трябва да се съобразява с това.
Както каза Наско, БНАК може да упълномощи някой за това да преговаря със застрахвателите. БНАК обаче е представител главно на тези пилоти, които имат лицензи, издадени от нея. Неоспорим факт е, че повечето инциденти в последните години са се случили с нелицензирани пилоти. Т.е. това картонче до голяма степен е изиграло ролята си - за хората с лицензи поне се знае при кой са се учили и кой клуб им го е издал - за останалите не се знае нищо.
Това е въпрос, който може да се обсъди на общото събрание, което е насрочено.

_________________
**********************
low riders team - we are low, but slow :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Ное 13, 2006 9:42 am 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 11:02 am
Мнения: 871
Местоположение: София
живо написа:
Ники , щом в в Европа е по 70 евра - дай да се
застраховаме там - нали в другиден ставаме и ние
таквиз - европийци де !


Тъй де, европейци сме си вече отсекъде! :wink:
Ама нали се сещаш, че като се изсипеш на Сопот (примерно) няма как да ти пратят вертолет от Виена или Мюнхен да те спасява ... Иначе 70-те евро сигурно ще ти ги вземат с благодарности ... :lol:

А то ако е само за изплащане на суми при инцидент, и нашите застрахователи имат такива застраховки (практически всяка компания има застраховка злополука). Проблемът е, че всички изплащат сумата след като всичко вече е свършило (изнесли са те, гипсирали, оперирали и т.н. платил си си като поп, и след това чакаш застрахователите евентуално да ти възстановят нещо там ...)

Та казвам, че засега у нас само ДЗИ имат хеликоптери, собствени линейки, собствена система за оповестяване и т.н. тоест само тяхната "услуга" поне малко се доближава до това, за което говори Ники.

P.S. Пешо, отварянето на темата "картончета" в контекста на толкова сериозна тема като застраховането определено е проява на лош вкус и лиспа на мисъл.

_________________
Има три прости правила за безопасно летене. За съжаление, никой досега не ги е открил ... ;-)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: мисля че,
МнениеПубликувано на: Пон Ное 13, 2006 9:49 am 
Offline

Регистриран на: Пон Дек 12, 2005 12:04 pm
Мнения: 478
Местоположение: Sofia
Име: Петър Гаврилов
останалите застрахователи също могат да ползват хеликоптерите на ДЗИ срещу пари разбира се. Това от ДЗИ го бяха казали, но не знам дали и как са се разбрали. Друг е въпроса, че тези хеликоптери не са много пригодени за нашия случай - падане далеч от пътища. Тези Bo-105 трябва да кацнат за да натоварят пострадалия, а нямат лебедка, с която да вдигнат носилка, без да кацат. Това ми напомня за това как през 2004 сваляхме Злати от планината над Карлово.

_________________
**********************
low riders team - we are low, but slow :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: мнението
МнениеПубликувано на: Пон Ное 13, 2006 9:51 am 
Offline

Регистриран на: Пон Дек 12, 2005 12:04 pm
Мнения: 478
Местоположение: Sofia
Име: Петър Гаврилов
си за лошия ми вкус и липсата ми на мисъл можеш да го сложиш при пролетените в последната година часове - ти си от хората, които предимно дращят, но внимателно избягват да летят....
никой не застрахова шофьори без книжка, как не ти увря дебелата глава

_________________
**********************
low riders team - we are low, but slow :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: мнението
МнениеПубликувано на: Пон Ное 13, 2006 9:57 am 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 11:02 am
Мнения: 871
Местоположение: София
petar g написа:
никой не застрахова шофьори без книжка, как не ти увря дебелата глава


Абе няма ли кой да му каже на този лицензиран субект, че шофьорската книжка се изисква по Закон (за движението по пътищата), а картончето от БНАК е измишльотина за събиране на пари и не се изисква от никакъв дестващ в Република България нормативен акт?

(Предлагам да затворим темата за картончетата, защото се отлоняваме от темата в напълно безумни и безплодни препирни за очевидни неща)

_________________
Има три прости правила за безопасно летене. За съжаление, никой досега не ги е открил ... ;-)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 38 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов