Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 1:09 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Запасен до Петрич
МнениеПубликувано на: Нед Юли 07, 2019 11:31 am 
Offline

Регистриран на: Вто Дек 02, 2014 11:11 am
Мнения: 5
Име: Ира Кюрпанова
Денят е събота, 30.06. Късният следобед излетяхме от връх Конгур. Атмосферата беше приятна, чудесно термично реене. Излязох над равнината с голяма височина и реших да направя няколко подобия на уингоувъри. Наляво добре, но когато дръпнах дясното управление имах усещането, че някой друг го е дръпнал, защото се озовах над крилото. Лявата половина колапсира докато крилото беше под мен и се получи крават. При издрусването под крилото директно влязох в САТ. Дадох ляво управление и влязох в спирала. Земята започна да приближава много бързо и категорично хвърлих запасния. Убедена съм, че това ми спаси живота. Въртях се наляво и хвърленият запасен се отвори перфектно. В някакъв момент успях да погася крилото.Но отново се озовах в сериозна ситуация, защото вятърът се оказа много силен и ме издухваше към покрайнините на Петрич, където пред очите ми започнаха да се редуват жици, покриви на къщи, блок, домати с дълги колци. Малко преди жиците изпуснах крилото, което започна да лети, но може би благодарение на него успях да прелетя жиците и да не се опържа. Опитах се пак да погася крилото, но след няколко секунди се стоварих на най-чистото възможно място в района. Невероятен късмет. При кацането не можах да си стъпя на краката и седнах по дупе. От удара се сгънах на две и рязко ме заболя гърба около кръста. След по-малко от 2 минути при мен бяха Светли и Жоро, който държи хижа Конгур и спасителите. Благодаря на всички!! След няколко минути дойде линейката и ме откараха в болницата в Петрич. Имаха съмнения за счупен дванайсти прешлен. Дежурният екип в болницата беше супер , но малко не знаеха какво да ме правят. И отново невероятен късмет, че нашия колега д-р Иван Тодоров също е на Конгурския фестивал. Диагнозата за счупен прешлен се потвърди и по най-бързият начин бях транспортирана с линейка до ВМА, където два дни по-късно супер лекарите на военна болница циментираха прешлена и няколко часа по-късно ме вдигнаха на крака. Сърдечни благодарности на д-р Иван Тодоров и целият екип от неврохирургията на ВМА и не на последно място на Светли, който е 24/7 с мен.


Върнете се в началото
  Профил    +15 / -0 
 
 Заглавие: Re: Запасен до Петрич
МнениеПубликувано на: Пон Юли 08, 2019 12:51 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Яну 10, 2018 4:20 pm
Мнения: 50
Име: Виктор Иванов
Бързо и безпроблемно възстановяване Ирка! Очакваме те скоро отново в небето :wink:

_________________
Виктор Иванов
U-turn Blackout Plus - Rainbow coloured
AirDesign Vita 2 - Fire (Orange,Red,Yellow)
https://www.youtube.com/channel/UC6TvYI0-lAoYyLKSb6xUayw


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Запасен до Петрич
МнениеПубликувано на: Сря Юли 10, 2019 11:06 am 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 24, 2011 12:56 am
Мнения: 91
Здравей Ира. Радвам се, че си добре. Респект към колегите, които са ти помогнали. Малко се стреснах, като видях твоето име в раздел "Инциденти". От комфорта на земята ще си позволя няколко милси по случката. Първо дълбоки уинговер перфектно направени по идеална ос са доста трудна маневра, особено ако не сме ориентирани срещу вятъра или той е променлив. Ти си имала колапс от ляво при уинговер на дясно. Това се слуцва, ако не подържаме външната страна на крилото с леко управление. След кравата си влезнала в сатообразно движение на ляво (към кравата). Тук не ми е съвсем ясно защо си влязнала в спирала, при условие че си дала управление на колапсиралата страна. Може би кравата частично се отворил, ъгъла на атака от ляво е намалял и САТа е преминал в спирала. Хвърлила си запасен явно на голяма височина. Моето лично мнение е, че освен, ако не сме с Рогало, трябва да внимаваме със запасните на голяма височина, поради препятствията, които си описала. Може би е било възможно да оправиш кравата при голямата височина (ктабило, срив).

Лесно е като си седиш на стола :-)

Бързо оправяне и до скоро!

_________________
Владислав Борисов
Ozone Alpina 4

"Колкото по-високо летим, толкова по-малки изглеждаме в очите на тези, които не могат да летят."
Ф. Ницше.


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов