Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 8:25 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Инциденти по време на НШ 2019
МнениеПубликувано на: Вто Юли 23, 2019 9:14 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
По време на НШ 2019, който се проведе на Остроган, се случиха два инцидента.Краси цонев излетя с възел в лявото полукрило и след няколко неспешни опита да го оправи, влезе в термика, зави на 45 градуса на ляво, изпадна от термиката и се окачи на два бора. Наложи се да остане там до пристигането на ПСС, които да го свалят безопасно. Операцията беше затруднена от липсата на инвентар за катерене по дърветата, но Божо /щатния спасител на ППС Дупница/ беше успял да се качи с помоща на примки и въже и да спусне Краси на рапел.
На следващия ден, специалист по катерене на дървета свали и крилото на краси, като почти няма поражения по крилото.
Припомняма на всички летящи над гористи местности с високи дървета да носят в сбруята си по едно тънко въженце около 30 метра с което да може да изтеглят спасително въже с чиято помощ лесно и безопасно да слязат от дървото, Също така е добра идея да носят примка http://climbshop.bg/-primki-lenti/176-anneau.html с която да се осигурят докато дойте помощ.
В случая с Краси, го помолихме да омотае запасния около ствола на дървото, защото имаше вероятност висящото от короната на дървото крило да го повлече и да падне от около 15 метра.
Преди години направих едно видео за техники за спидкане с въже и карабинер, и не е зле всеки да има познания и умения в областта https://www.facebook.com/TheFlyingPeopl ... 769399767/
Горещо ви съветвам да си направите планинска застраховка, която да покрива и риск Парапланеризъм.
Уника предлагат такава и не е толкова скъпа https://www.uniqa.bg/kupi-online/planin ... TQEALw_wcB
Краси мина по тънката лайсна и плати само 160 лв, но в някои случаи сумите могат да надхвърлят 1000 лв.

Докато Божо се опитваше да се качи на дървото, аз слязох до града за помощен инвентар и тъкмо бях тръгнал обратно към мястото, когато ми се обадиха за втори пилот, който се е придървил.
Японският пилот Akira Kawana na 65г. летейки по маршрута на задачата подада в силно низходящо в района на село Яребковица във Верила. Пилота е бил на пределно малка височина, летейки над гориста местност с пресечен терен. https://www.google.bg/maps/dir//Самоков/@42.4188581,23.2507656,1127m/data=!3m1!1e3!4m8!4m7!1m0!1m5!1m1!1s0x14ab24023250a8c3:0xf08283e559daaf14!2m2!1d23.5528006!2d42.3369802
Малко по-късно Акира изпрати съобщение, че е на земята но не може да се движи поради силна болка в областта на кръста и на врата.
От щаба бе подаден сигнал към 112 и медицински екип д линейка се насочи към мястото, но въпреки, че имахме приблизителната позиция от тракера, поради сложния терен достигнахме изключително трудно до него.
Когато лекарският екип разбра, че не може да достигнем до пострадалия с линейката, имаше момент колебание дали да се качат с мен в джипа, но успях да ги убедя и тръгнаха с мен.
Отне ни около един час да достигнем до Акира с джипа, като на моменти направо изглеждаше невъзможно да преминем през някои участъци.
Лекарския екип прегледа пилота и установи, че общото му състояние е добро, но казаха, че не трябва да бъде местен без специализирано оборудване. https://www.facebook.com/THESkyHiker/vi ... 71/?type=3
Своевременно отряда на ПСС Дупница пътуваше към нас с високопроходимата линейка оборудвана с носилка, вакуум матрак и яка.
Кчих лекарския екип на джипа и ги закарах обратно до линейката, като с Акира остана руският пилот Илия Шашин.
По пътя на обратно обозначих трасето, за да улесня екипа на ПСС с които се разминахме горе-долу по средата.
След като закарах лекарския екип се върнах обратно при пострадалия, които вече беше поставен на носилката с вакуум матрака.
Качихме го в линейката и бавно и внимателно го закарахме до болницата в Дупница. Цялата операция по издирването и транспорта отне около 4 часа!
В Дупница му направиха скенер и резултата показа съмнение за счупен прешлен. По мое настояване Акира беше транспортиран до Аджибадем Токуда София, където го приеха, погледнаха диска от скенара, и казаха, че трябва ново изследване.
След няколко часа доктора каза, че нещата не изглеждат толкова зле и вероятно става въпрос за компресионна травма без разместване на прешлен L2, и нещата ще се оправят с минимална инвазия.
Вчера към 19:00 часа Акира излезе от операционната, където са му поставили цимент за да фиксират спукания прешлен.
След операцията доктора каза, че всичко е минало нормално и до 2-3 дни ще го изпишат и ще може да се прибере в Япония.
Днес жена му ми писа, че всичко е наред и Акира се изправя и ходи, но има болки в областта на кръста вероятно от мускулни травми.
Въпреки неприятното преживяване, Акира и Юмие казаха, че много им е харесало в България и, че пак искат да дойдат и да летят тук някой ден и са много благодарни за оказаната помощ.

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +9 / -1 
 
 Заглавие: Re: Инциденти по време на НШ 2019
МнениеПубликувано на: Вто Юли 23, 2019 7:47 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Авг 29, 2016 8:56 pm
Мнения: 5
Име: Кирил Игнатов
Горещо ви съветвам да си направите планинска застраховка, която да покрива и риск Парапланеризъм.
Уника предлагат такава и не е толкова скъпа https://www.uniqa.bg/kupi-online/planin ... TQEALw_wcB
Краси мина по тънката лайсна и плати само 160 лв, но в някои случаи сумите могат да надхвърлят 1000 лв.
Добре де в такова реномирано състезание.....все пак "Национален шампиомат" в таксата за участие не влиза ли и застраховката.Онзи ден пътувах в автобуса и на билетчето пишеше,че е и застраховка :) .... Ако е имало такса за участие,какво е включвала и какво не (застраховки,фанелки, лънч пакети)?


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -4 
 
 Заглавие: Re: Инциденти по време на НШ 2019
МнениеПубликувано на: Вто Юли 23, 2019 8:30 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
Петьо точно е описал случката. Мога да добавя, че в самото начало направих опит да компенсирам "тегленето" на ляво и в първите няколко секунди изглеждаше, че ще мине номерът. Но когато влязох в термиката, крилото много по-силно започна да дърпа и имах чувството, че ако продължа с компенсацията вдясно, може да се срине. Почти в края на оголената част от дървета минах през върха на първия бор и вече на втория успях да се спра. Пропаднах леко и увиснах на левия колан. По себе си нямах абсолютно никакви поражения. Успях да се наместя и да седя що годе симетрично, докато пристигнат момчетата от ПСС-Дупница. Преди да се спусна долу, наличието на софтлинк на фала на запасния ни направи голямо улеснение за освобождаването му.
На следващия ден след свалянето на крилото, единствените щети по него бяха 10см цепка на долната повърхност в зоната на левия стабилизатор и 3 скъсани връви (стабило и 2 каскадни на Б-линия).
Грешките които мисля, че направих са следните:

1. Въпреки проверката на връвите при разпъването на крилото в самото начало, трябваше отново да ги проверя преди самото излитане.
2. Трябваше да изчакам по-силен термичен порив, за да си погледна връвите, а не да се обърна веднага и да бягам.
3. Понеже трябваше да съм прострелката за проверка на условията преди задачата и стартовият прозорец вече беше отворен (всички мене чакаха), "стадният" инстинкт взе превес и допълнително снижи моята бдителност.

Хиляди благодарности на Петьо, Момчил, Божо и компания от ПСС-Дупница за оказания съпорт и на Ники от Перник и синовете му за безпроблемното сваляне на крилото! Поради експресната реакция на Митко-Перката, нужните връви са вече ушити и при мене. :)

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инциденти по време на НШ 2019
МнениеПубликувано на: Вто Юли 23, 2019 8:37 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Планинските застраховки винаги са за човека, а не за предметите му.

При участия в състезания практиката е всеки състезател сам да си осигурява подходящата за него застраховка. Няма практика състезанието да застрахова участниците защото е излишен разход - те в повечето случаи си имат застраховки.

Понякога сме правили такива групови застраховки за състезания, но това е било в редки случаи, когато е имало конкретна уговорка между организатора, застрахователя и хеликоптерната компания. ПСС работят еднакво добре с българските и с чуждите застрахователи които и да са те и си вземат парите по спасителната операция без да занимават нито пострадалия нито организатора на събитието.


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -1 
 
 Заглавие: Re: Инциденти по време на НШ 2019
МнениеПубликувано на: Вто Юли 23, 2019 10:06 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Авг 29, 2016 8:56 pm
Мнения: 5
Име: Кирил Игнатов
Добре де... Имали ли са състезателите застраховки за времето на НШ2019, какво е включвала таксата за участие и защо се е налагало хората "да минат тънко",ако всичко е било добре организирано,защо се е налагало да се заплаща на спасителите....или,май много въпроси почнаха да ми излизат.....


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -6 
 
 Заглавие: Re: Инциденти по време на НШ 2019
МнениеПубликувано на: Вто Юли 23, 2019 11:14 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Кирил Игнатов написа:
Добре де... Имали ли са състезателите застраховки за времето на НШ2019, какво е включвала таксата за участие и защо се е налагало хората "да минат тънко",ако всичко е било добре организирано,защо се е налагало да се заплаща на спасителите....или,май много въпроси почнаха да ми излизат.....

Да беше дошъл да участваш, да бе разбрал какво включва таксата участие.
Ще си позволя да ти охладя ентусиазъма за кавги, защото ми писна от една определена група всезнайковци, в която попадаш и ти и просто не мисля да си губя времето с вас.
Обърни внимание на факта, че Краси не е участник в състезанието а свободно летящ и това дали има застраховка или не си е негова работа.
Същото се отнася и за състезателите и както Даниел ти отговори, всеки си се грижи за собствената застраховка.

Само за сведение, японският пилот заплати 367 евро за спасителната операция на ПСС и тези пари ще му бъдат възстановени от застрахователната му компания.


Задължение на организатора е да осигури отговрник по безопасностт,а които да следи за въпросната безопасност и да държи връзка със съответните институции, и так

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -7 
 
 Заглавие: Re: Инциденти по време на НШ 2019
МнениеПубликувано на: Сря Юли 24, 2019 2:19 am 
Offline

Регистриран на: Пон Авг 29, 2016 8:56 pm
Мнения: 5
Име: Кирил Игнатов
щом Краси не е участвал в ъстезанието, защо тогава е нужмо да казваш какъв инцидент е направил....и защо изобщо трябваше да има лайв как един японсски пенионер се е пребил на държавното?


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -6 
 
 Заглавие: Re: Инциденти по време на НШ 2019
МнениеПубликувано на: Сря Юли 24, 2019 2:23 am 
Offline

Регистриран на: Пон Авг 29, 2016 8:56 pm
Мнения: 5
Име: Кирил Игнатов
...... и пак не разбрах таксата за ъстезанието какво включваше?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -7 
 
 Заглавие: Re: Инциденти по време на НШ 2019
МнениеПубликувано на: Сря Юли 24, 2019 8:59 am 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 04, 2010 9:45 am
Мнения: 224
Петьо, ако искаш да имаш публични изяви, не се сърди, че ти задават въпроси/ странно е да определяш всеки, който не споделя позицията ти за досадник.

Разбрах, за това че Краси не е бил част от организацията - ок приемам, че не е твой дерт. Японеца е имал застраховка - ок.

Участвал съм в оранизацията на 2-3 мероприятия и моят опит показва, че темата със застраховката е важен елемент. Организаторът трябва да приеме, че ще има отговорни към себе си хора, но и такива, които не са, в неговото състезание. Решението е най-малко - изискване за това да има валидна застраховка за състезанието, която се проверява от организатора при записването. Какво повече може да се направи - отделна тема.

Поздравления за това, че е имало лекарски екип по време на състезанието, такъв често липсва, а е супер важно.

btw не мисля, че е проява на добър вкус да снимаш и пускаш клипове с човек, който лежи и го караш да потвърждава, че е добре. Ама това, го казвам за да се заяждам - само защото си позволяваш да си viral по всеки повод. :D


Върнете се в началото
  Профил    +13 / -2 
 
 Заглавие: Re: Инциденти по време на НШ 2019
МнениеПубликувано на: Сря Юли 24, 2019 10:19 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 31, 2014 9:05 am
Мнения: 47
Местоположение: София
Име: Александър Шопов
Skyhiker написа:
Горещо ви съветвам да си направите планинска застраховка, която да покрива и риск Парапланеризъм.
Уника предлагат такава и не е толкова скъпа https://www.uniqa.bg/kupi-online/planin ... TQEALw_wcB
Краси мина по тънката лайсна и плати само 160 лв, но в някои случаи сумите могат да надхвърлят 1000 лв.


То хубаво, само че има няколко тънки момента - Ако в този ден летиш в равнината и стане нещо - гориш, защото териториалното покритие не стига до там:
Цитат:
Териториалното покритие на застраховката е само на територията на Република България в планинските райони,
в които има обслужване от Планинската спасителна служба (ПСС).

И второ - по-важно за конкретния случай - в този документ:
https://www.uniqa.bg/media/filer_public ... ahovka.pdf
Изрично пише:
Цитат:
Има ли ограничения на покритието?
...
Участие в организирани състезания, залегнали в спортните календари на съответните федерации или клубове
...

Сиреч по време на състезанието тази застраховка би била абсолютно безполезна.


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -2 
 
 Заглавие: Re: Инциденти по време на НШ 2019
МнениеПубликувано на: Сря Юли 24, 2019 11:07 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Topuzov написа:
Петьо, ако искаш да имаш публични изяви, не се сърди, че ти задават въпроси/ странно е да определяш всеки, който не споделя позицията ти за досадник.

Разбрах, за това че Краси не е бил част от организацията - ок приемам, че не е твой дерт. Японеца е имал застраховка - ок.

Участвал съм в оранизацията на 2-3 мероприятия и моят опит показва, че темата със застраховката е важен елемент. Организаторът трябва да приеме, че ще има отговорни към себе си хора, но и такива, които не са, в неговото състезание. Решението е най-малко - изискване за това да има валидна застраховка за състезанието, която се проверява от организатора при записването. Какво повече може да се направи - отделна тема.

Поздравления за това, че е имало лекарски екип по време на състезанието, такъв често липсва, а е супер важно.

btw не мисля, че е проява на добър вкус да снимаш и пускаш клипове с човек, който лежи и го караш да потвърждава, че е добре. Ама това, го казвам за да се заяждам - само защото си позволяваш да си viral по всеки повод. :D


Жоро, без да звучи като оправдание, но аз трябваше да съм само домакин на състезанието, в смисъл да помогна на организатора в лицето на БНАК с организацията на транспорта, щаба и евентуално настаняването. В последствие се получи така, че станах Meet Director, започнах да отговарям за финансовата част и се наложи да договарям и предоговарям неща за които си нямах и идея.
За организацията на техническата и състезателна част разчитах на Даниел и Ясен Савов, но Даниел беше и уастник, а Ясен замина за Германия, така че се наложи всичко да мине през мен.
Въпроса със застраховките го поставих на Даниел още преди да започне състезанието и той ми каза, че практиката е всеки да се погрижи сам за застраховката. Същото беше и с настаняването. Аз бях уредил сносна цена за групово настаняване в един комплекс, но Даниел ми каза, че практиката не е такава и всеки сам си намира място, което не беше точно така.
Както и да е, направих си изводите и в бъдеще нещата ще стоят по различен начин.

Относно видеото с Акира, заради което даже ме премахнаха от прословутата група Any given flyday, след като Джамяров ме нахули подобаващо, трябва да ти кажа, че нито Акира, нито жена му имаха нещо напротив и даже ми благодариха десетки пъти и под различни форми. Жена му много се притесняваше и въпреки че държеше връзка с него по телефона, на нас ни отне часове докато го транспортираме до болницата, а видеото я поуспокои.
Забележи, че не съм го хванал за гушата или пък съм му опрял пистолет в челото за да го накарам да каже това, което искам.

Подчертавам, че за мен важното е, че успяхме да помогнем на човека в тази трудна за него ситуация и при това смея да заявя, че го сторихме по професионален начин.

Критикарстването е лесно, но абсолютно ненужно, особено от страна на хора, които нито са присъствали, нито с нещо са помогнали както за организацията на състезанието, така и в конкретната ситуация.

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -5 
 
 Заглавие: Re: Инциденти по време на НШ 2019
МнениеПубликувано на: Сря Юли 24, 2019 11:30 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Само не разбирам защо каквато и тема да се подхване - дискусията се превръща в караница?!?

Моля ви всички - успокойте се и дискутирайте нормално !!!


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инциденти по време на НШ 2019
МнениеПубликувано на: Сря Юли 24, 2019 1:06 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Май 03, 2010 7:59 pm
Мнения: 440
Име: Георги Джамяров
DVD написа:
Само не разбирам защо каквато и тема да се подхване - дискусията се превръща в караница?!?

Моля ви всички - успокойте се и дискутирайте нормално !!!

Щото е забавно.

Кюркчийски, сигурен съм че имаш скрийн шот от хулите. Моля да го постнеш.
Майтапя се. Недей го поства.

_________________
Ссса


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -6 
 
 Заглавие: Re: Инциденти по време на НШ 2019
МнениеПубликувано на: Сря Юли 24, 2019 1:24 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 14, 2009 10:06 pm
Мнения: 184
Skyhiker написа:
Както и да е, направих си изводите и в бъдеще нещата ще стоят по различен начин.


Ама ще има ли бъдеще.... ?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -8 
 
 Заглавие: Re: Инциденти по време на НШ 2019
МнениеПубликувано на: Сря Юли 24, 2019 2:27 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
ognian написа:
Skyhiker написа:
Както и да е, направих си изводите и в бъдеще нещата ще стоят по различен начин.


Ама ще има ли бъдеще.... ?
И

Извинявай, допуснал съм грешка.
Тъй като ти и няколко от себеподобните ти не дойдохте, а и едва ли ще дойдете на старта, мисля че няма смисъл да го поддържаме и е по-добре да го изорем и да го засадим с компири.

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -2 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов