Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 9:11 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Колапс и запасен на източния старт Сопот 08.09
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 11, 2019 8:27 am 
Offline

Регистриран на: Пон Юни 13, 2016 9:30 am
Мнения: 6
Име: Стефан Стоилов
Здравейте!

Може ли някой да опише инцидента на Сопот от Неделя 08.09 около 14.30-15.00 часа, при който излитащ пилот от източния старт получи колапс почти веднага след излитане, не успя да излезе навреме, пусна дори запасен и падна върху скалите източно от старта?

Питам, понеже аз през това време бях на около 200м. над същото място и докато наблюдавах какво се случва с колегата, което изглеждаше като влизане в ротор, ми се случи абсолютно същото- преден колапс отляво, завъртане и пропадане. За мой късмет аз имах време и височина да изляза от състоянието и да стабилизирам крилото.

Общо взето денят си беше доста труден. Имаше имаше много прашни дяволи на старта, досто променливо и турбулентсно време, дори и над полето.

Интересно ми е какво може да е било явлението, в което сме попаднали и двамата с колегата, ако е така или просто случайност.

Благодаря!


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Колапс и запасен на източния старт Сопот 08.09
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 11, 2019 8:47 am 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 26, 2016 2:51 pm
Мнения: 8
Име: Veselin Pavlov
Филип си е описал случката в Any Given Flyday


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -2 
 
 Заглавие: Re: Колапс и запасен на източния старт Сопот 08.09
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 11, 2019 10:31 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Цитат:
По повод молбата на Христо.
Моя инцидент протече така:
Излитане в Неделя към 14.50 от И старт на Сопот.
Опитах да хвана нещо пред старта, малко затънах и тръгнах към реброто.
Някъде над него ме удари дежурката до И ръкав, но беше страшно люта.Без предупреждение влезнах в ядрото и после ме издруса и разтоварих крилото на което съм в средата.
От там последва тък, събра се на топка,отиде зад мен, възстанови се с ужасно много енергия.Скок на 90 градуса пред мен и нещо като..аз го наричам негативка, но беше пред мен , не над мен.Видях, че скалите приближават и посегнах за запасния.Вече бях ниско и се отвори без да излезне над мен, понеже вече бях в храста.
Счупих бая клон при удара със сбруята.Клона обра удара и беше като буфер.
След това беше скала..,щях да съм на кюфте,ако бях пропуснал клона

Извод: не летете разтоварени крила в ден като този!Излитайте до 12.При прогноза за И и СИ Сопот не си е работа...

Видях поне още една подобна на мойта ситуация,но се размина слава Богу.
Вятъра през деня беше Ю-ЮИ-доста И, че и СИ за кратко.
Прашни дяволи и двата дни...

Безаварийни полети на всички!


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
 Заглавие: Re: Колапс и запасен на източния старт Сопот 08.09
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 11, 2019 2:09 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Авг 21, 2016 10:21 am
Мнения: 33
Местоположение: София
Име: Иван Матеев
Същия ден много се чудих дали да пробвам Сопот или да отида на Добростан. В крайна сметка отидох на Добростан. Имаше хубави пориви, избрах си момент и излетях. Въпреки, че порива, на който вдигнах крилото изглеждаше доста силен, трябваше доста да тичам, а крилото не искаше да ме отлепи от земята. Излетях точно преди да почнат храстите. Няколко секунди след излитането усетих, че влизам в някаква странна турбуленция. Крилото се гънеше над мен като змия. След малко последваха колапси последователно отляво и отдясно, но все пак имах някаква височина, а и крилото не си промени курса и не изпадна зад мен, нито пък тръгна да кълве напред, слава богу. Моите реакции на ситуацията не си спомням какви бяха. Оттам нататък всички термики, които се опитах да въртя бяха накъсани и злобни, като низходящите дебнеха точно на границите на термиките. Излизайки над Асеновград усетих, че източния вятър е много по-силен от този, който моделите бяха предвидили. Прелетната ми скорост по вятъра надминаваше 61 км/ч без използване на спийд система. Накрая се отказах и кацнах на стадиона на село Марково, като шутовете продължиха почти до самото кацане.
Другото нещо, което ми направи впечатление беше, че кумулусите над Добростан се движеха от изток на запад съвсем слабо и нямаха вид, който да подсказва силни ветрове. Според мен в този ден имаше срезове на вятъра и това беше причината за проблемите, които имах. Моделите бяха прави в едно: скоростта на вятъра на 1500м беше по-висока, отколкото на 2000, макар че не трябваше да надвишава 20 км/ч. По мои изчисления над Асеновград и южно от Пловдив скоростта на вятъра на около 1000м височина беше между 25 и 30 км/ч.
Ако на Сопот условията са били подобни, в комбинация с мощните термики по ребрата направо не ми се мисли какво е било във въздуха. :o

_________________
Phi Allegro
Nova Sector


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Колапс и запасен на източния старт Сопот 08.09
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 11, 2019 3:03 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Сеп 14, 2013 1:11 am
Мнения: 219
Местоположение: Бургас
Име: Христо Димитров
Летяхме на Сопот Пт, Сб и Нд. Не бих казал, че е имало нещо необичайно/за Сопот/. Сопот ми е в топа на опасните за летене места. Винаги подхождам много предпазливо да не кажа със свито сърце особено в първите 5 минути на полета, които за мен са критични. Хубаво е да се излита малко преди същинската част на деня понякога това може да са 15 мин разлика. За другите не знам, но аз съм пълно дърво в първите минути на полета и ми трябва малко време да вляза в ритъм. Когато излетиш и те посрещнат шутовете близо до терена нормално почваш да губиш самообладание... за протокола имаше и други случки, които ще е много хубаво да бъдат описани от първо лице - 2 сблъскани момичета във въздуха едното сериозно пострадало, един Element Fire, който кацна със срив, полет "на ръба" с почти максимално обрано управление вързано за друга връв и сигурно няколко други, за които не е станало въпрос. В заключение всички сме с 1-я крак вътре, а някои, които много са си повярвали - с 2-та крака (и себе си ще сложа в това число заради събития от близкото минало)..

_________________
Skywalk Mint


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Колапс и запасен на източния старт Сопот 08.09
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 11, 2019 3:20 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Фев 28, 2011 9:39 am
Мнения: 333
Местоположение: Казанлък
Име: Николай Стоянов
В Неделя, малко след като излетяхме за неформалното състезание, гледах как един червено-оранжев BDG влезе в серия от ситуации западно от западното ребро на старта. За мен лично Събота беше най-турбулентния ден, който помня, а Неделята малко по-слаба, но също със сериозна турбуленция,мощни низходящи и резки граници на термиките.
По време на масови събития от какъвто и да е характер съм изключително концентриран и внимателен, заради груповото "опиянение".

_________________
http://yahoooooskydance.com
https://www.youtube.com/channel/UCSGoiR72lOMLSLOYCar6oUw

Acro: U-Turn Thriller X3
XC/Hike&Fly: Ozone LM5
XC: Ozone M6
Tandem: Ozone Magnum 2


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Колапс и запасен на източния старт Сопот 08.09
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 12, 2019 3:53 am 
Offline

Регистриран на: Пон Юли 04, 2016 8:41 am
Мнения: 51
Име: Ivo Bozhinov
Беше силно, но според мен с възможно най-ранно излитанe, моментално набиране и бягане от старта, с цел странене от тълпата, беше ОК. Както Христо каза, в първите 5 мин сме дървета. Аз лично се усетих , че много гледам крилото първите минути в опитите си да го държа в нормална конфигурация, което е опасно при наличието на куп хора във въздуха, вероятно със същите проблеми.Поради липсата на достатъчно опит, първият колапс ми напомни, че термиките са навсякъде и имам лукса да си избирам по-слаби и нетутболентни. След това беше чудесно :D .


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Колапс и запасен на източния старт Сопот 08.09
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 12, 2019 6:17 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
За мен, времето на фестивала не бе турбулентно за летене, въпреки, че се завирах на разнообразни места: летях по централното било, вадех се под Купена, кацах на Ботев, направих триъгълник през Средна Гора, ходих до Лакатник през Тетевенските джендеми.
Бе ми спокойно, не толкова заради опита да си владея крилото, колкото заради това, че бях с условията, съобразявах се с тях, докато пилотите покрай фестивала следваха друга логика. Или летяха състезанието на Даниел или между сесии полянинг решаваха да се качат като видят нещо интересно горе.
Marv написа:
Хубаво е да се излита малко преди същинската част на деня понякога това може да са 15 мин разлика.
Всеки старт има своя звезден ден. Всеки старт има своя звезден час. Кое определяш като същинска част на деня?

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -2 
 
 Заглавие: Re: Колапс и запасен на източния старт Сопот 08.09
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 12, 2019 8:40 am 
Offline

Регистриран на: Съб Сеп 14, 2013 1:11 am
Мнения: 219
Местоположение: Бургас
Име: Христо Димитров
niki написа:
Marv написа:
Хубаво е да се излита малко преди същинската част на деня понякога това може да са 15 мин разлика.
Всеки старт има своя звезден ден. Всеки старт има своя звезден час. Кое определяш като същинска част на деня?

Здравей, Ники. Този "термин" влезе в речника ми преди 2г когато си купих Nova Triton 2. Чудех се как пък никой не лети това крило в Бг после разбрах.. Излитам си, набирам се на някакви биващи термики, ходя си напред-назад час и половина нямам никакви проблеми и в един момент денят навлиза в същинската си част и сбруята започва да подскача по 1-2м нагоре с шут без предупреждение. И това на леко обрани управления (колкото да не свирят връвите на трим) :lol: Самото крило поставя рязка граница между едните условия и другите. Разбира се, няма как да кажеш по-минути кога ще е силната част на деня затова излитам веднага когато става. Това "става" за мен е въртящо пиле, помпещо се мъгелче, пилот, който е излетял и е над старта, изтичания през интервал или пък достатъчен вятър за склонче и т.н.

_________________
Skywalk Mint


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов