Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 1:03 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: смъртен случай на Сопот
МнениеПубликувано на: Съб Юли 18, 2020 8:47 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Днес, след замятания на източния старт излита парапланерист. Почти веднага след излитането почва да върти отнесена термика с която навлиза в ротора зад източния ръб. Получава голям асиметричен колапс, който го вкарва в спирала. Колапса се оправя, но няма реакция за спиране на спиралата и пилота се удря с голяма скорост в храстите западно от където излитат тандемите. Умира по пътя надолу по лифта, вероятно от вътрешни кръвоизливи от множеството счупвания.
Не съм очевидец на инцидента, но излетях с тандем малко преди да се случи. На старта духаше 3-4 м/с с пориви до 5-6. Заради влагата имаше изразен градиент на вятъра (усилване с височина - тези, които се бяха набрали излизаха сравнително бавно от планината) и сравнително мазни термики. Вятъра бе предимно от ИЮИ, но понякога завърташе и от Ю. Преди да засенчи имаше термики, но по време на инцидента, поне отпред като че замряха. Като цяло условията не бяха силни или турбулентни.
Явно лош късмет (голям колапс на малка височина) и неопитност (липса на реакция за овладяване на колапса и завъртането от него) са причина за нещастният случай.
Не може да направим много по въпроса за лошия късмет, но по-въпроса за неопитността преди време бях предложил да направим национална мрежа от треньори, ментори (coach по английската система), които да въвеждат и наглеждат начинаещи пилоти в особеностите на нов за тях старт и условия.
Също ми се струва, че начинаещите като че ли се срамуват да питат другите пилоти на старта за условията. Не вярвам някой опитен пилот да откаже да даде съвет и мнение (въпреки, че някой може да го разтълкува като поемане на отговорност - ама нали това е същността на всеки пилот - постоянно да взема отговорни решения ).
Нека загиналият почива в мир, а близките му простят и намерят сили да се справят със загубата!

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +12 / -0 
 
 Заглавие: Re: смъртен случай на Сопот
МнениеПубликувано на: Нед Юли 19, 2020 2:07 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Съболезнования и мир на душата му!

Жалко, наистина жалко за загиналия и близките му, както и за цялата ни общност.

Би било добре да се научат повече подробности, за да се анализира детайлно инцидента.

Подготовка и опит, екипировка, емоционално състояние и.т.н.
Ники, от части е описал другия важен фактор МТО обстановка, но без останалите фактори не можем да направим коректни заключения за случилото се.

Относно идеята на Ники , аз съм твърдо за, защото в България клубната система не е развита и за разлика от други държави, където даже има и отговорник по согурността на старта, които е местен и уважаван пилот, при нас всеки сам си решава дали да излети или не, каква му е екипировката, какви са условията, пил ли е, пушиш ли е, шмъркал ли е и..т.н., което значително повишава нивото на риска.

Един от оснлвните ни проблеми е, че "пиленцата" твърде бързо напускат "гнездото" си и им се налага твърде сами да се справят с живота.

Другият проблем обаче е, и че доста от новодошлите, къде от срам, къде от прекомерна самоувереност не гледат с добро око на съветите които не са поискали.

Разбира се, решението дали един пилот да излети в дадена ситуация и при дадени усюовия е лично и аз бих се въздържал да подстрекая нягого да го направи, но не бих се поколебал да сторя обратното, ако виждам, че по някакъв начин човека би поставил на риск живота си и този на околните.

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +9 / -3 
 
 Заглавие: Re: смъртен случай на Сопот
МнениеПубликувано на: Нед Юли 19, 2020 7:57 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Окт 29, 2006 7:52 pm
Мнения: 78
Местоположение: В.Търново
Имам питане към този с - минуса. ако е мъж да

каже с какво не е съгласен с Петьо Кюркчийски .

_________________
Г.Владимиров - AERODYN SHAOLIN - оранж. със сиво и синьо
NOVA MENTOR 4
----------------------------------------------------
ще летя дори и след см****а


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
 Заглавие: Re: смъртен случай на Сопот
МнениеПубликувано на: Нед Юли 19, 2020 9:02 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Vlad написа:
Имам питане към този с - минуса. ако е мъж да

каже с какво не е съгласен с Петьо Кюркчийски .

Може да е и жена. Имам си фен клуб.

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -6 
 
 Заглавие: Re: смъртен случай на Сопот
МнениеПубликувано на: Нед Юли 19, 2020 9:34 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Яну 10, 2018 4:20 pm
Мнения: 50
Име: Виктор Иванов
Ще помоля Ники Йотов или друг модератор/администратор да заключи темата поне за близката седмица (и ако е възможно да изтрие жалките опити за хумор от нея - неуместни са някак...) За достатъчно хора, загубата и самата тема са болезнени.

Моля, нека отложим форумната дисекция. Да мине малко време, пък тогава всички експерти по безопасност ще може да се изкажат свободно. Благодаря!

Погребението ще се проведе във вторник. За детайли: 0889/412836 (моя номер - Виктор) или във Фейсбук/Вайбър
Няма да отговарям на обаждания/съобщения от сорта на: "Ама кой е пилота? Какво се е случило?"
Няма да отговарям на каквито и да било коментари относно тази ми публикация.

Благодаря за разбирането.

_________________
Виктор Иванов
U-turn Blackout Plus - Rainbow coloured
AirDesign Vita 2 - Fire (Orange,Red,Yellow)
https://www.youtube.com/channel/UC6TvYI0-lAoYyLKSb6xUayw


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -0 
 
 Заглавие: Re: смъртен случай на Сопот
МнениеПубликувано на: Нед Юли 19, 2020 9:55 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Викторе, ще ти кажа нещо, макар и да се съмнявам, че ще ме разбереш правилно, защото вече имам опит с подобни теми.
Нито имам за цел да клюкарствам, нито имам за цел да оскърбявам паметта на загинал колега.
Обаче да знаеш, че след една седмица или една година нищо няма да промени фактите, а тези факти бидейки обществено достояние, могат да спомогнат за предотвратяването на други подобни инциденти.
Преди години бях пряк свидетел на инцидент и аз бях човека които се обади на 112 от въздуха за да изпратят спасителен екип.
За съжаление пилота беше загинал на място, а аз бях упрекнат, че съм се обадил на 112.
Преди инцидента пътувах в автобуса заедно с този пилот, и той въудошевено разправяше какви клипчета с акро е гледал и какво ще направи като се качи на старта.
Тогава нищо не му казах, защото ме го познавах лично, но знаех че е начинаещ.
И така, аз станах един от многото съпричастни със смъртта му.
Ето за това нещата трябва да излизат наяве и овреме.

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +10 / -8 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов