Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 11:01 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Сопот 04.09
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 05, 2022 9:54 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 20, 2012 12:04 pm
Мнения: 608
Име: Милен Димитров
Сутринта в 9.00 се качихме 5 тандема и Бо. Старта беше в облака, базата на 19-ти стълб, видимост около 20 м.
С Бо се приготвяхме да излетим, той щеше да е първи. Коментирах, да не въртим в облака - имахме случка с него преди 2 седмици,летях с тандема и ме изненада в един облак /бях първи вътре/ добре, че има силен глас :)))
Бяхме в най-горната част на Ю старт.
Бо излетя и след секунди откъм лифта се чу късо съединение на високото напрежение -20 kv.
На старта настъпи гробна тишина. Някой каза Бо. Хукнахме към лифта.След няколко секунди се чу още едно късо.
На Бо му нямаше нищо, беше се ударил в жиците - /до западния ръкав/ с връвите и те направили късото.В следващите секунди плата се навъртял на жиците.Бо тупнал на един крак на земята - каза "както при предните ми инциденти /мисля, че спомена 3/.
Ядосваше се, че няма да има крило да лети /после го кайтваха на поляната, има за смяна колани и върви.Плата в ОК.
Добре, че крилото се свали лесно, и жиците бяха ОК. Беше спрял тока в няколко села, лифта и хижа Добрила.
Причината- излита с телефон и уреда закрепен за телефона.И двете устройства включени и показващи посоката. В момента на старта уреда пада от телефона. Грешката му, че вместо да продължи полета следвайки посоката показвана от телефона се навежда на дясно за да вдигне падналия уред. В момента в който го вдига, вижда посока - З В следващата секунда усеща 20kv. Извадил е и малко късмет, че жиците са го спрели , след секунда без тях е следвал челен удар в скалите.

_________________
https://www.facebook.com/Paragliding4Fun?ref=hl


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Сопот 04.09
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 06, 2022 7:40 am 
Offline

Регистриран на: Вто Сеп 16, 2014 2:20 pm
Мнения: 2
Име: Борислав Денизов
Извадих МНОГО късмет, че купола бе над жиците, точно на мястото на инцидента в момента нямаше никаква мъгла, защитата от късо съединение между жиците сработи моментално, преди да стъпя на земята, защото и крило и върви и аз бяхме достатъчно влажни.. Ако ги нямаше жиците 50/50 беше дали ще прелетя ръба или ще се разбия в него.

Грешки:
1. Излитам при видимост под 10м.
2. Вместо да се концентрирам и извадя само механичния компас, извадих и закрепих и телефона, за да гледам къде ще ми е кацалката. Можеше да го извадя след като се отдалеча доволно от склона.

Не ме притесняваше толкова състоянието на крилото - след второто късо бях го отписал - повече ме притесняваше, че на фона на всички бедствия в района станах причина да спре тока и на лифта и няколко села и реално нямаше кой да оправи проблема скоро. Нямаше и черен път, един верижен трактор се видя от лифта спрял по средата пред камара от камъни. Коритото на реката беше изместено, вероятно и повечето планински пътеки вече ги няма след пороите.
Подозирах, че крилото се е разтопило и залепило хубаво жиците и няма как да се свали без 10 метрова стълба, за да се освободят жиците и да се възстанови електрподаването. За щастие, след като потвърдиха от енергото, че е изкл електрподаването за 2-3 мин само с дърпане успях да го сваля, освободих жиците, видимо по тях нямаше нараняване от късото съединение и след няколко минути заработи и лифта и всичко си продължи както беше преди да излетя. Първите тандеми излетяха около 12ч, добре че инцидента ми отказа Милен, че вярно се готвеше и той да излети.

Страх ме беше да не излети преди мен и затова не изчаках да се проясни малко. Страх ме беше да не падне базата ниско и да не мога да намеря кацалката. Страх ме беше, че няма да се вижда кацалото и затова грешно дадох приоритет на телефона пред компаса. А още долу бях с усещането, че преди 12 няма да може да се лети безопасно, но бях пръв на лифта.. Преди да излетя помолих Ицо и пасажерите да се преместят защото дори те не се виждаха от средата на старта и извиках силно 'Нека силата бъде с мен!'. Добре я призовах, защото определено всичко това можеше да има много по-тежък край от спрял ток за 20-30 мин и три повредени А-линий...


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Сопот 04.09
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 06, 2022 8:16 am 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 20, 2012 12:04 pm
Мнения: 608
Име: Милен Димитров
Случката не отказа мен, а пасажерите :)))

_________________
https://www.facebook.com/Paragliding4Fun?ref=hl


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -2 
 
 Заглавие: Re: Сопот 04.09
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 07, 2022 8:18 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 04, 2010 9:45 am
Мнения: 224
"Сутринта в 9.00 се качихме 5 тандема и Бо. Старта беше в облака, базата на 19-ти стълб, видимост около 20 м."

Смущаващо за мен. Това, че Бо не си сложил правилния уред е подробност на фона на пренебрегването на не-ставането за летене.


Върнете се в началото
  Профил    +9 / -0 
 
 Заглавие: Re: Сопот 04.09
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 08, 2022 6:12 am 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 20, 2012 12:04 pm
Мнения: 608
Име: Милен Димитров
Topuzov написа:
"Сутринта в 9.00 се качихме 5 тандема и Бо. Старта беше в облака, базата на 19-ти стълб, видимост около 20 м."

Смущаващо за мен. Това, че Бо не си сложил правилния уред е подробност на фона на пренебрегването на не-ставането за летене.

Ми тя -базара се вдига с напредването на деня. Не знаеш ли? Пилотите стоят, чакат. Аз излитане защото започва да мирише на някакви треви!!!

_________________
https://www.facebook.com/Paragliding4Fun?ref=hl


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Сопот 04.09
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 08, 2022 6:41 am 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 20, 2012 12:04 pm
Мнения: 608
Име: Милен Димитров
Между другото, когато летях в началото, винаги имах по 3 устройства за посоката -GPS, механичен кръгъл компас -топка -закачен на якето, точно под брадата и видим винаги.Часовника беше само в краен случай.
Ако се окажеш в облак и не е дебел, се вижда слънцето, на Сопот се чува лифта при излитането - също помага. Този ден лифта спря, слънцето не се виждаше, чуваше се форсиране на коли откъм пистата- в краен случай също е ориентир

_________________
https://www.facebook.com/Paragliding4Fun?ref=hl


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Сопот 04.09
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 08, 2022 6:55 am 
Offline

Регистриран на: Вто Сеп 16, 2014 2:20 pm
Мнения: 2
Име: Борислав Денизов
Topuzov написа:
"Сутринта в 9.00 се качихме 5 тандема и Бо. Старта беше в облака, базата на 19-ти стълб, видимост около 20 м."

Смущаващо за мен. Това, че Бо не си сложил правилния уред е подробност на фона на пренебрегването на не-ставането за летене.


Да, точно това отчитам като грешка номер едно, въпреки че имам над 5 излитания и успешни полети от същия старт при подобни условия. Всъщност при толкова лоша видимост, под 10м, това ми беше второто, но предишния път компаса беше фиксиран и видим още от началото на полета.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Сопот 04.09
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 09, 2022 10:45 am 
Offline

Регистриран на: Съб Май 22, 2021 4:27 pm
Мнения: 9
Име: Ангел Симеонов
bo_ написа:
Topuzov написа:
"Сутринта в 9.00 се качихме 5 тандема и Бо. Старта беше в облака, базата на 19-ти стълб, видимост около 20 м."

Смущаващо за мен. Това, че Бо не си сложил правилния уред е подробност на фона на пренебрегването на не-ставането за летене.


Да, точно това отчитам като грешка номер едно, въпреки че имам над 5 излитания и успешни полети от същия старт при подобни условия. Всъщност при толкова лоша видимост, под 10м, това ми беше второто, но предишния път компаса беше фиксиран и видим още от началото на полета.

Много е трудно, човек да бъде едновременно истински мъж и истински пилот. Много малко хора успяват.
Ще пиша в друг пост кои са тези пилоти истински мъже в маняна като се пенсионирам.
Истинските мъже си личат обаче :)
https://youtu.be/J3DB3U2d0YI


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -1 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов