Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 5:35 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Мечка край лифта на Сопот
МнениеПубликувано на: Нед Окт 20, 2019 6:27 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Снощи към 10 вечерта, на прибиране към къщи, Орлето видя мечка на пътя от вилата на спасителите нагоре към планината, малко след отбивката за Хумсафар, преди вилата на Валери и избяга към първите къщи на Сопот. На бегом отидох до него и го изпратих до вкъщи, мечка не видяхме, но поне му вдъхнах смелост да не се страхува от животните. Най-лошите животни са хората. После на прибиране към къщи ми направи впечатление, че полудивите котки на съседа не се страхуваха от мене, а като че ли търсеха човешкото присъствие, сякаш се страхуваха от нещо друго.
През нощта кучетата лаеха неприятно. Напомняше ми скимтенето на кучетата в Харар, Етиопия, когато вечер от всички страни идваха хиените и завземаха улиците на града. Красиви моменти, когато разбираш приятелството между хората и кучетата и техният съюз срещу дивата природа. Затова и там няма агресивни към хората кучета.
Сутринта към 5 часа се чу самотен изстрел от едрокалибрено оръжие. После тишина.
2 вечери преди това, с Учителя чухме някакво голямо животно да вършее в двора. Вероятно е била мечката, в търсене на недообрано грозде от полуизоставените лозя.
Преди 2 седмици е забелязана мечка, която е правила поразии по някакви кошери в близост до големите поляни, дето кацат учениците.
От една страна ми е жал за животното, което явно е младо и търси своята територия, горе в планината е студено, а долу има храна. От друга страна, може да стане някаква беля и то не от злоба, а просто от страх. Те и на хората повечето проблеми им идват от страх, но в сравнение с животните, ние сме виртуози в измислянето на страхове, издигнали сме ги в култ и превантивно се филмираме...

Та, ако някой къмпингуващ на поляната до лифта или късно прибиращ се забележи мечка, то препоръчвам да се обади на 112, защото така ще бъде документирано в службите за животното и ще се намали вероятността някой местен да го отстреля тихомълком. Съдейки по едно лайно, мечката не е стръвница и не би трябвало да се убива.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +11 / -0 
 
 Заглавие: Re: Мечка край лифта на Сопот
МнениеПубликувано на: Сря Окт 23, 2019 9:56 am 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Започнаха да се появявят новини че кметът щял да поиска отстрелване на мечката.
Лично аз намирам това за пълен идиотизъм и ми е малко непонятно защо не се упои и премести.
Та ако има навити да саботираме подобни опити за отстрел да заповяда вечерно време във вилната зона на Сопот - просто трябва да вдигаме шум :)

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Мечка край лифта на Сопот
МнениеПубликувано на: Чет Окт 24, 2019 2:58 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Ха ха - кмет-каубой - проблемите най-добре ги решава с пушка...

След 3 дни можете да поискате неговото "отстрелване" от длъжността кмет.


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Мечка край лифта на Сопот
МнениеПубликувано на: Съб Окт 26, 2019 4:33 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Седя на пътя, небето обсипано със звезди, а малката мечка безпомощно плачеше от върха на ореха. Колко повече да съм лош? И на мен ми се доплака...
...
Преди няколко вечери се прибирах през лозята, когато чух шум в изоставеното лозе над Мити. Бе тежко и тромаво животно, което ме чу и изненадващо сръчно избяга и се спотаи в обраслите редове. Тъкмо бях купил лютив спрей от оръжейният магазин и си мислех, че вместо в защита може да премина в нападение, та влезох в лозята с идеята да напръскам мечката и да я откажа да идва близо до хората. Още малко шум в посока лозето зад кошерите и после тишина. Спрях се и аз. Ами ако я притисна в някой ъгъл и тя от страх ми реагира агресивно. Така се случи наскоро с един човек. Или пък ако все пак успея да я напръскам, дали спрея няма да й прецака обонянието и от грозде и шипки да мине на пържоли. Тънка работа е да човъркаш природата. Правиш едно, пък то стане друго. Като в живота. Затова се оттеглих.
...
Снощи съседите имаха банкет и ме събудиха като си изпращаха гостите. Бе 2 през нощта. Кучетата пак лаеха особено. Пак по това време като предните вечери. Явно тогава бе нощната закуска на баба Меца. Облекох се и си обух сандалите за далечни прелети, че си бях оставил хубавите обувки при ДБДУ-то в Гнездото. Дано не се налага да бягам яко или катеря дървета. Излязох на обиколка, но вече освен със спрей и фенерче се бях въоръжил с яки пиратки от оръжейният магазин. Не съм ловец и не разбирах мрежовата комуникация на кучетата, та не можех да се ориентирам къде е мечката, но за всеки случай отидох до изоставеното лозе на Иван, където я бях видял преди.
Този път чух шум от другата страна на пътя. Оказа се, че е в лозето на Антонина и като осветих с фенерчето видях мечката. Уплаши се и скоростно се покатери на големият орех до вилата. Винаги, като съм ходил из гората съм мислил, че ако ми излезе мечка ще успея да й избягам, като се кача на някое дърво, но като видях с каква скорост се катери прегърнала дебелото стебло, нещо почнах да размислям.
Хвърлих пиратка и тя се качи нагоре. Обадих се на 112 и докато им обяснявах ми се стори, че мечката слиза, та хвърлих още една пиратка. От шума в короната ми се струва, че достигна върха на ореха. Полиция така и не дойде, та трябваше сам да се справям.
Небето се проряза от падаща звезда. Пожелах си мир с природата.
Докато мечката се катереше, видях че не е голяма. Наскоро изгонен от къщи тинейджър. Може би онова мече, дето дойде на детската площадка в Сопот преди 2 години. Стана ми жал. Как да я респектирам без да я озлобя към хората. Седеше на дървото и хлипаше. Примляскваше и тихо ръмжеше. Ръмжене като от болка, което хем предизвиква състрадание, хем усещаш силата на животното като порасне.
Дали не мога да използвам някоя по-човешка техника? Стига с това "бий да те уважават", дето го влачим и в 21-ви век. Как древните са успявали да общуват с животните. Къде изчезна хармонията с природата? Виновна ли е мечката за нашествието на хората? За изоставените лозя и плодове в тази райска градина? Всеки търси своя рай. Даже и животните. Само, че при тях има някаква естествена умереност. При нас е безкрайна алчност. Самоунищожение. Това трябва да се промени. Да се търсят и лекуват причините дълбоко из основи, а не да се чешат симптомите, като ония псевдоеколози изтерясали на тема въглероден двуокис.
Става все по-трудно. Сопот и България деградират. Простотията расте. Пак се връщаме към Сталин - има човек (мечка, парапланерист, ...) - има проблем. Няма мечка, няма проблем. По лесно е да я отстреляме, вместо да си напънем мозъците и да търсим решения.
...
На Витоша има мечки, но ловджиите от с. Рударци са им направили хранилки и така те седят от южната страна на планината и не закачат софиянци от север.
...
Като дойдох в Сопот се нагледах на бизнес въображението на местните. Първо бе модата да се отварят хранителни магазини, после зеленчукови. Детски магазини. Автокъщи. Гумаджийници. Къщи за гости и ткн. Оплакваме се от немотията и че тука идвали само бедни туристи, а не се сещаме да пробваме нещо ново. Да сме пример за съвместно съществуване между хората и тая хубава природа...
...
Продължавам да дежуря на пътя. Мечката утихна там горе. Още една падаща звезда. Пеят първи петли. Чакам утрото с надежда.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +13 / -0 
 
 Заглавие: Re: Мечка край лифта на Сопот
МнениеПубликувано на: Съб Окт 26, 2019 6:16 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Май 03, 2010 7:59 pm
Мнения: 440
Име: Георги Джамяров
Хубав разказ. .... дано ти да си този който е оцелял... не виждам да си бил активен от сутринта до сега .. дано не те е изяла....

_________________
Ссса


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Мечка край лифта на Сопот
МнениеПубликувано на: Нед Окт 27, 2019 7:14 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
От личен опит, както в поезията, така и в прозата, хубавите неща се получават, когато зад тях има реално събитие, когато през тях говори самият живот, а не са просто плод на шарената фантазия на обиграни в писането "професионални" поети и писатели. Същото важи за рисуването, музиката и дори за летенето, където водещото трябва да е търсенето на природата, на живота, а не забавляване на аудиторията, гъделичкане на сетивата и хранене на егото. Пак ми трябваха години да осъзная, че това е "състоянието на полет" за което говори Учителят.

Историята с мечката е поучителна и с това как в момент на страх тя се хвърли на първото срещнато дърво, което уж й предлага защита. Същото го има и при хората. Понякога и ние, примитивно и импулсивно се вкарваме в разни житейски капани. Само че мечката разбра ,че няма смисъл и слезе надолу с твърда увереност, без да трепва от експлозиите на пиратки по пътя й. Докато при хората, разума, който уж ни прави нещо повече от животните, често работи срещу нас. Самовнушаваме си колко е хубав кафеза в който живеем. На мечката й трябваха 2 часа и половина на върха на дървото да се сети да излезе от капана, докато хората може и цял живот да изкарат в капана, който са си избрали, създали и украсили.

Тази нощ бе спокойно. Вчера ми измисляха прякор "боримечката". Предпочитам "синовете на великата мечка", като приключенските романи, които четяхме като деца. Не знам защо се сетих и за българската народна приказка за дружбата на един човек с мечка с поуката "дълбока рана заздравява, лоша дума не се забравя". Мисля, че мога да съм над тея неща. Ако мечката се върне, вместо да се зъбим, тровим и гърмим, може да се научим да общуваме и приемаме един друг, въпреки своите разлики. Трябва да разбираме и обичаме животните и природата, даже повече отколкото обичаме себе си. И това е състояние на полет.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +8 / -0 
 
 Заглавие: Re: Мечка край лифта на Сопот
МнениеПубликувано на: Нед Окт 27, 2019 11:49 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Леко лирично отклонение - Боримечката не е имал пиратки -само черешово топче, а и за да не се сърдят Клисурци се спряхме на "Гърмимечката" :) Ако държиш да е индианско - може танцуващият с мечки или пазителя на мечката (пази мечката да не падне от дървото). :)

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Мечка край лифта на Сопот
МнениеПубликувано на: Пон Окт 28, 2019 10:48 am 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 12:23 pm
Мнения: 49
Местоположение: Varna
Няма вече Ники (от Скайномад Сопот) - да живее Токай-то :)
Направо може да си смениш ник-а във форума :)
За по-младите читатели на форума - в ролята на Токайто може да видите (бате) Гойко Митич във филма от началото на 70-те "Синовете на Великата мечка"
По-добре че не е дошла полиция - момчетата не са подготвени за ситуации с животни, а имат оръжие и нали се сещаш ако нещо "се обърка" - какво може да стане. А и мечка с един - два изстрела с пистолет на неподходящо място не можеш да спреш - та покрай мечката може да си иде и някой човек.
От друга страна мечките са силно намалели , а земята е пренаселена с хора..............това май прозвуча твърде човеконенавистно :) ...............ако модераторите сметнат последното за несъвместимо с духа на форума - нека го премахнат

_________________
Never need DHV!


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Мечка край лифта на Сопот
МнениеПубликувано на: Пет Ное 01, 2019 11:31 am 
Offline

Регистриран на: Нед Авг 09, 2015 9:28 pm
Мнения: 124
Име: Georgi Stanchev
Вече има и видео на мама меца с двете малки, които се къпят в басейна на лифта
https://www.facebook.com/LiftSopot/vide ... 890273988/

Ако я отстрелят да им изсъхнат ръцете!

_________________
https://www.instagram.com/georgistanchev/
https://vimeo.com/georgistanchev


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Мечка край лифта на Сопот
МнениеПубликувано на: Пет Ное 01, 2019 11:34 am 
Offline

Регистриран на: Пон Юли 04, 2016 8:41 am
Мнения: 51
Име: Ivo Bozhinov
Ники, би ли споделил , дали има подета кампания за спасяването на мечето, за да не започвам от нулата и да пиша на НПО-та, вече запознати с проблема?


https://www.facebook.com/watch/?comment ... nt_mention


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Мечка край лифта на Сопот
МнениеПубликувано на: Пет Ное 01, 2019 3:40 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
R2LsD2 написа:
Вече има и видео на мама меца с двете малки, които се къпят в басейна на лифта
https://www.facebook.com/LiftSopot/vide ... 890273988/

Ако я отстрелят да им изсъхнат ръцете!


Не мама с две мечета а същият мечо просто монтиран за по интересен клип за да не е скучно да го гледаш как половин час се плацика сам :)

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Мечка край лифта на Сопот
МнениеПубликувано на: Пет Ное 01, 2019 6:31 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Май 15, 2011 11:01 pm
Мнения: 177
Местоположение: Плевен - София
Име: Тихомир Иванов
Хубавото е, че Лифт Сопот с това клипче привлякоха нужното обществено внимание. Дано си намери пътя към дома животинката.

_________________
I believe I can fly..
________________
Skywalk Chili 4 / Limited edition "Yellow"


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Мечка край лифта на Сопот
МнениеПубликувано на: Пет Ное 01, 2019 6:39 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Май 15, 2011 11:01 pm
Мнения: 177
Местоположение: Плевен - София
Име: Тихомир Иванов
Още едно видео - https://www.facebook.com/LiftSopot/vide ... 457094652/

Ми той мецан си е от гилдията бре. Чинно си се реди на касата на лифта за билет. Явно му се лети :D

_________________
I believe I can fly..
________________
Skywalk Chili 4 / Limited edition "Yellow"


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Мечка край лифта на Сопот
МнениеПубликувано на: Пет Ное 01, 2019 6:50 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Май 15, 2011 11:01 pm
Мнения: 177
Местоположение: Плевен - София
Име: Тихомир Иванов
Сега забелязах, че се спря на сладоледената витрина заради нещо на земята, което силно ми прилича на жаба. Даже се уплаши от това нещо и отстъпи. Определено е стръвник, минал на жабешка диета. :lol:

_________________
I believe I can fly..
________________
Skywalk Chili 4 / Limited edition "Yellow"


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Мечка край лифта на Сопот
МнениеПубликувано на: Пет Ное 01, 2019 7:12 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Авг 09, 2015 9:28 pm
Мнения: 124
Име: Georgi Stanchev
Viper_Weasel написа:
R2LsD2 написа:
Вече има и видео на мама меца с двете малки, които се къпят в басейна на лифта
https://www.facebook.com/LiftSopot/vide ... 890273988/

Ако я отстрелят да им изсъхнат ръцете!


Не мама с две мечета а същият мечо просто монтиран за по интересен клип за да не е скучно да го гледаш как половин час се плацика сам :)

да,да (гледах го от телефона рано рано и...) :D

_________________
https://www.instagram.com/georgistanchev/
https://vimeo.com/georgistanchev


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов