Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 10:34 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Размислите на един вредител.
МнениеПубликувано на: Чет Юли 09, 2020 8:54 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Здравейте приятели, а също и вие неприятели.

Без едните, живота нямаше да е толкова смислен, а без другите щеше да бъде скучен и сив.

Отдавна не съм писал нищо по темата за Остгроган (парапланеристкият старт над с. Бистрица които направихме с много желание и труд).
Пояснението в скобите е за незапознатите и именно за тях, ще кажа съвсем накратко, че преди две години, моя милост с подкрепата на още няколко мои приятели (умишлено няма да споменавам имена днес) , както и на част от парапланеристката общност, успяхме да осъществим една моя отдавнашна мечта и да направим така, че над дупнишкото село Бистрица да има една красива поляна от която да излитаме с парапланери и делтапланери.

Мястото бързо доби популярност, и в рамките само на една година бе посетено от пилоти от над 20 държави.

На втората година имахме честта да бъдем домакини на националния шампионат по парапланеризъм, който ито се превърна в международен, и бе посетен от някои от най-добрите пилоти в света.
Оказа се, че Остроган има огромен потенциал за тактическо летене а също така и за начално обучение на пилоти, поради някои местни специфики на релефа и микроклимата.

За съжаление се случиха някои събития, заради които група български парапланеристи обявиха бойкот и освен, че спряха да идват, започнаха да се опитват да уговарят и други пилоти да не го правят, а също така се опитаха да провалят и националния шампионат.

Тази година, поради ред други причини посещаемостта е изключително ниска и аз съм изключително щастлив, че все пак има хора които продължават да идват и да летят от нашето прекрасно място.

Случайно или не, днес попаднах на едно прекрасно видео с вдъхновяващ коментар за красив полет от Осгроган.

Въпреки, че видеото беше качено от човек, които е един от основните подстрекатели на бойкота, аз искрено се зарадвах и написах следния коментар под него:

„Радвам се, че все още ти харесва Остроган и го посещаваш. И на мен много ми се лети там, но съм далеч. Надявам се да ми остане време и да продължим работата по старта, защото има вариант по които работим за подобряване на пътя до горе.
И по навеса има още работа. “

На което получих следния отговор:

„Старта ми харесва, както и Рила и смятам, че не е твой, а на всички парапланеристи. Хубаво е, че имаш планове и ти пожелавам да ги осъществиш, но не отблъсквай хората от този старт заради егото и философстването си, не досаждай и с реклама и остави хората сами да заговорят за него.

Тук отварям една скоба за незапознатите и искам да обясня в какво се изразява егото и философстването ми.

Преди време дойде голяма група пилоти, които си бяха наели шофьор с пикап от Сапарева баня да ги качи.

Казах им, че според мен не са постъпили правилно, защото в с. Бистрица има достатъчно хора с джипове, които освен това са отделили време и средства и физически са ми помагали да направим старта и да го поддържаме, и според мен няма нищо по-логично от това, въпросните пилоти, които са много добре уведомени, да потърсят тези местни хора и да им оставят някой лев на тях, вместо на някои „случаен превозвач“, които не си е мръднл пръста за да го има това място.

Много бързо бях заклеймен като дерибей и долен комерсиален тип, които не вярва в принципите на свободния пазар и прочие и прочие.
И така общо взето се стигна до бойкота.

Затварям скобата и почвам по същество.

Има нещо в коментара на колегата парапланеристка, което доста ме засегна и ще ви обясня защо.

Та, колежката каза следното:

„Старта ми харесва, както и Рила и смятам, че не е твой, а на всички парапланеристи.“

Първо искам да кажа, че никога не съм твърдял, че Остроган е мой, и винаги съм се стремял са казвам, че е наш.

Аз нито притежавам пътя, земята, гората и въздуха около Остроган, нито пък съм толкова плиткоумен, че да не оценя труда, времето и средствата на всички които помогнаха за реализацията на тази идея.

Така че, аз считам старта за наш, на всички тези които са работили, отделили са от насъщния си, подкрепяли са ни като идват в Бистрица, пазаруват в местните магазини, ползват къщите за гости, ползват и транспорт от местни хора, при това съвсем осъзнато и добронамерено.
Обаче, Остроган далеч не е на всички парапланеристи, както твърди колежката пилотеса.

Защото за съжаление има и такива, които поради някаква причина завидяха и всячески се опитаха да провалят идеята и да омаловажат усилията си.

Даже имаше и човек, които е идвал да лети десетки пъти, и е летял с часове, като с ушите си го чух без той да ме вижда, как се оплаква колко било смотано мястото.

Та, мисълтта ми е, че ето на тези парапланеристи не е.
Има нещо друго важно и ще го обясня веднъж, па дано остана разбран.
Остроган е плод на моя идея и дългогодишна мечта. Отне ми четири години да убеждавам институциите да ни разрешат да реализираме идеята. Отне ми 3 месеца ежедневен физически труд, както и немалко лични средства.
Най-вече ми отне възможността да прекарвам време със семейството си, или просто да правя каквото друго ми скимне, защото се бях посветил на 100% на проекта.

Аз гледам на Остроган като на моя рожба, защото е създаден точно както се създава една рожба. С любов и желание.

И за това, ако някога кажа, че старта е мой, точно това ще имам предвид, че е моя рожба, а всеки трезво мислещ човек знае, че той не е собственик на децата си, макар и да ги нарича негови.

Той може да ги създаде, може да се грижи за тях и да им помага да се развиват, но рано или късно те поемат по своя път.

Това обаче не означава, че понеже децата са, да речем с българско гражданство, те са на държавата.

Пределно ми е ясно, че в очите на някои хора от парапланеристката общност аз съм просто един вредител. Нещо като досаден бурен, които тъкмо са изкоренили, и той пак се появява.

Такъв и ще си остана, поне за тези които не са научени да ценят труда на другите и си мислят, че имат правото да ползват всичко на готово.

Ще ги посъветвам, да не оскверняват това прекрасно място с присъствието и негативната си енергия, защото въобще няма да се поколебая да ги заплюя в лицето (в преносен смисъл, че в буквален не е хигиенично от епидемиологична гледна точка), ако ги видя там.

Това е приятели и неприятели мои, друго нямам какво да добавя.
Хайде, със здраве!

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -4 
 
 Заглавие: Re: Размислите на един вредител.
МнениеПубликувано на: Пет Юли 10, 2020 11:11 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Петъо приятели сме, но звучиш собственически и леко отблъскващо. Знам, че го правиш защото милееш за своята рожба, но е време да я оставиш да порасне и заживее собствен живот.
Вместо да се опитваш да моделираш хората, енергията им и транспорта, опитай с меката сила.
Вярно че напоследък с Путин, Тръмп и Китай се засилва realpolitik от 19-ти век, но мъдреците отдавна са показали, че примитивното противопоставяне не работи в дългосрочен план.
Достатъчно е че си заявил справедливата си позиция, да ползваме транспорта на хората, които са работили по старта, но това стига. Нека от там нататък всеки решава свободно според съвестта си и ценностната си система. Нека печелим отстъпвайки. Нека
правим любов, а не война.
От опита си на Сопот разбрах, че планината принадлежи на този, който я обича.
Нека се състезаваме в летене и любене, а от там всичко друго ще си дойде на мястото.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +8 / -0 
 
 Заглавие: Re: Размислите на един вредител.
МнениеПубликувано на: Пет Юли 10, 2020 1:18 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Ники, много ми се иска да те послушам на 100%, но ценностната ми система не го позволява и на този етап ще те послушам на 90%.
Това, как звуча е въпрос на силно субективна преценка, която всеки е свободен да прави.
А и мисля, че Остроган е все още едно недоносче и няма как да го оставя само да поеме по пътя си.

Най-малкото ни престои тепърва да се сблъскаме с проблема с дългосрочното осигуряване на кацнала, защото в района на с.Бистрица се направи проучване за наличието на геотермални извори и резултатите са обнадеждаващи. Общината ще инвестира 1 00 000 лв в сондаж, а мисля сещаш се какво означава това.
Между другото, бих оставил недоносчето на нечия чужда грижа и бих си гледал живота, но като гледам детегледачите ме се прескачат един друг, за да го поемат.

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов