Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 7:34 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Етичен кодекс.
МнениеПубликувано на: Сря Окт 21, 2020 10:22 am 
Offline

Регистриран на: Чет Окт 05, 2006 1:40 pm
Мнения: 27
Местоположение: sofiq
Име: Теодора Величкова
Дали не би било добре да има нещо като Етичен кодекс на Инструкторите ,Тандемните пилоти и Пилотите,който да се споменава по време на обучението.


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -1 
 
 Заглавие: Re: Етичен кодекс.
МнениеПубликувано на: Чет Окт 22, 2020 1:57 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Когато пътешествам в Африка ми прави впечатление, че местните хора много искат да узнаят каква религия изповядвам. Ако кажа, че не съм религиозен ме гледат подозрително, защото не знаят какви са ми моралните и етични норми и съответно не знаят до колко могат да ми се доверят. Даже в мюсюлмански райони ще ме приемат по-добре ако кажа, че съм християнин, отколкото ако кажа че не вярвам.
По същият начин е добре новите хора, които идват в парапланеризма да знаят що за хора сме парапланеристи те, какъв ни е етичният кодекс, освен свободолюбиво анархичните ни стремления.
Въпреки, че парапланеристкото общество отдавна се фрагментирало на групички по интереси (акро, спийди, доцелно, прелети, хищници, тревопасни...) има общи етични норми нужни за нашето съвместно дългосрочно съществуване.
Тъй като летенето масово се възприема като нещо хубаво за консумиране, често за сметка на други хора, то е трудно да се култивират лесно силните ни егоистични пориви. Но все пак може да опитаме да формулираме нещо като етичен кодекс, та поне да знаем кога щастието ни пречи на другите.
За начало можем да модифициране някои от десетте божи заповеди в контекста на парапланеризма:
- Не убивай (ученика, пасажера, неопитният като му продаваш стара или опасна за него екипировка)
- Не кради (термиките или мечтите на другите)
- Не лъжи (за условията или твоите постижения)
- Не пожелавай жената на ближния
и ткн...

Друг подход при дефиниране на етичният кодекс е според това към кого е насочен:

ПИЛОТ
- помогни при инцидент
- давай информация за условията, когато те питат
- качвай летящи стопаджии
- не бъди агресивен, нахален или опасен за другите на старта и във въздуха
- не продавай/подарявай негодна или опасна екипировка
- поддържай положителен образ на парапланеризма и пилотите (не осирай пейзажа за тези които ще летят след теб като се караш със собственици на кацалки и местни хора, шофьори до старта, не раздавай пари и подаръци на циганчетата...)
- стреми се към самоусъвършенстване в летенето

Много от горните норми са застъпени в едно качество, не по-малко важно от познанията по метеорология и аеродинамика. В парапро системата е описано с обобщаващата дума - airmanship - може да се преведе като "авиаторство" - отговорно отношение към летенето.
Когато парапланеристите не се държат като авиатори то се нарушават много от горните правила. Да пиеш бира и павкаш преди летене и после да летиш покрай други и да участваш в инцидент е пример за неавиаторско поведение.

ТАНДЕМЕН ПИЛОТ:
- не вози други преди да можеш да летиш сам безопасно (не се учи, за чужда сметка)
- не лети само заради пари, слава или жени. При по-съмнителни условия си задавай въпроса: "Бих ли летял сам в тези условия?"
- улисани в работата не забравяй и общите задачи за парапланеризма, като почистване на старт, помагане на по-неопитен пилот, реагиране при инцидент и ткн.
- третирай всеки пасажер като потенциален ученик. В някои страни, тандемният полет легално е облечен като обучителна дейност.
- пасажерите са безпомощни и пилота не бива да злоупотребява с това по никакъв начин

ИНСТРУКТОР:
- търси баланса между риск и това ученика да опитва нови неща. Например аз като инструктор се опитвам да мълча до последно, когато ученика греши. Ако се обаждам твърде рано, то отнемам от ученето/опита и създавам радиоуправляеми модели.
- не съди и не класифицирай учениците, а да търси индивидуален подход към всеки по труден ученик. Всеки може да се научи да лети, просто на някои им е нужно повечко време.
- пази от и лекувйа страхове, вдъхновявай и задавай авиаторско отношение към летенето
- не спирай собственото си усъвършенстване като пилот. Академичният дух на търсене и предаване на знания работи не само в медицинатa и науката, ами и в летенето, където има още много за откриване
- не злоупотребявай с доверието и неопитността на учениците.

УЧЕНИК
- бъди търпелив, наблюдателен, работлив, разумен и дисциплиниран. Природата не е създала човека да лети. Той си го е извоювал с дух, ум, труд и кръв. Летенето изглежда лесно, но изисква постоянно да си нащрек и да не се отпускаш. Повечето инциденти стават от мързел и лакомия. Един два курса не могат да те подготвят за цялото разнообразие от метео условия и ситуации. Ученето е докрай.
- не спирай да задаваш въпроси

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +8 / -0 
 
 Заглавие: Re: Етичен кодекс.
МнениеПубликувано на: Чет Окт 22, 2020 8:47 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 04, 2010 9:45 am
Мнения: 224
Подозирам че в държави със зле институционализирани от държавата правила, религията е важен източник на такива. От там и интереса по въпроса.

Живеем във време, в което има разпад на единната етика за сметка на индивидуалноста. Все пак, имам усещането, че ние, чисто първично имаме нужда от ред, като противовес на хаоса. Мисля, че за нашата общност, етичния кодекс ще е по-лесен за "вграждане" от сухите правила.


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов