Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 1:41 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: 4.11.2018 SIV на Сопот. Запасен от упражняване на пълен
МнениеПубликувано на: Пет Ное 09, 2018 4:33 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Окт 17, 2015 10:12 pm
Мнения: 13
Име: Andrey Manolov
Здравей Викторе,

Поздравления за че не си пострадал.
Ако ще тренираш акро маневри, помисли за AcroBase сбруя/система.
Скъпа инвестиция е но ако знаеш как да работиш с нея ще ти даде много безопастност при повечето ситуации ( освен ако не си паднеш в крилото разбира се).
http://avasportcentral.com/product/acro-base/

Безопасни кацания!


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: 4.11.2018 SIV на Сопот. Запасен от упражняване на пълен
МнениеПубликувано на: Сря Ное 14, 2018 9:46 am 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 26, 2016 2:51 pm
Мнения: 8
Име: Veselin Pavlov
Викторе, когоато започнах да чета поста ти си припомних моите опити за пълен срив на Охрид и с всеки следващ ред леко се надигах от стола притеснен, че това няма как да завърши добре. Накрая видях видеото и се учудих колко добре се справяш, поне сравнено с моите опити. Въпреки това, да правиш пълен срив за пръв път на Сопот е безумие. Мен лично след няколко подобни ситуации на твоята ме е шубе да ги правя и над вода. Не разбирам защо не си отделиш време да отидеш догодина на Охрид. Мисля, че ще ти хареса и предвид това, което видях от видеото, ще напреднеш много бързо.


Последна промяна VPavlov на Сря Ное 14, 2018 2:54 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: 4.11.2018 SIV на Сопот. Запасен от упражняване на пълен
МнениеПубликувано на: Сря Ное 14, 2018 10:26 am 
Offline

Регистриран на: Сря Яну 10, 2018 4:20 pm
Мнения: 50
Име: Виктор Иванов
Само да уточня, че изобщо не отричам СИВ курсовете и летенето на Охрид, Олюдениз и т.н. Задължително ще отида на СИВ на Охрид след около 7 месеца. Няма никакво съмнение от моя страна за ползите му. Просто това беше моят първи сезон и взех решение, че да направя СИВ без никакви
знания и опит е безсмислено. Затова се отдадох на мисията да летя, греша и трупам "опит". И поне с допускането на грешки се справям доста успешно.
Що се отнася до екипировка - в момента на разигралата се ситуация, очаквах да получа новата си сбруя с 2-ри по-голям запасен. Спрях се на вариант без отцепваща система, основно защото съм си сиромах човек, а това изглеждаше като полезна, но сложна и неоправдано скъпа (за мен) екстра.

Благодаря на всички за съветите и доброто отношение. Благодарение на вас бързо възвърнах увереността си във въздуха и глуповатата усмивка след всеки полет! Страхотни сте!

_________________
Виктор Иванов
U-turn Blackout Plus - Rainbow coloured
AirDesign Vita 2 - Fire (Orange,Red,Yellow)
https://www.youtube.com/channel/UC6TvYI0-lAoYyLKSb6xUayw


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: 4.11.2018 SIV на Сопот. Запасен от упражняване на пълен
МнениеПубликувано на: Чет Ное 15, 2018 11:17 am 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 24, 2011 12:56 am
Мнения: 91
Във форума периодично се появяват историите на неопитен пилот, който се опитал да направи първи срив на Сопот и опита е завършил зле и пилота се е разминал на косъм. В авиацията по принцип е добре да се учим от грешлите на другите, но, за съжаление, не го правим. Аз за себе си трябва да кажа, че след около 150 срива над вода през последните години все още никога не съм правил срив или друга акро маневра освен САТ без вода под мен и не мисля да го правя. Аргумента, че видите ли, старите кучета са правили сривове с DHV 3 без да знаят точно как и все още са живи и здрави е ужасен! Ако разгледате старите теми в Безопастност, ще видите колко много повече тежки инциденти е имало на времето и то при много по-малко активно летящи. Просто знанието се натрупва и летенето ставе все по-безопастно и така трябва да бъде. Не е въпрост на смелост, всеки и без да е смел може да лети акро, но трябва да има търпението да извърви своя път до там. Иначе бъркаш на сляпо в торбата с късмета. Разбира се, че може и над суша, но с акро профил, а не ниско B крило и след овладяване на основните техники до съвършенство на вода.

По конкретния случай според скромното ми мнение, без въобще да претендирам за нещо. След влизането в срива задържаш много и изпразваш напълно въздуха от крилото. Сам си описал как голяма част от изходящия ръб е подгънат. Това води до силно флатериране и евентуално до (малки) кравати. След влизането в срив е добре веднага да отпуснеш малко, така че да не изпразниш крилото, дозирано да доотпуснеш и, когато клъвне напред, контрол на гмуркането. С обясняване трудно може да се разбере, опит над вода....Течника на хвърляне на запасен е следващата грешка. Момента на хвърляне обаче беше точно на време. Хвърлянето беше в сатообразно движение. На клипа добре се вижда, че го хвърляш точно в купола. Запасен се хвърля в посоко обратна на оста на ротация. При тези центробежни сили то е към гърба/задника... опит над вода...Следваща грешка - екипировка. Най-малкото с два запасни трябвало е да бъдеш. Следваща грешка е мястото и височината. С повече височина насукването се оправяше. Както Ники отбеляза на полянката на Сопот има майки, деца... никой не е длъжен да носи риска с нас заради нашите авантюри. Най малкото трябва да си над гъста гора, но и там си е чист кисмет, дали няма да паднеш в дупка между дърветата. Навремето един англичанин ученик след опит за спирала така стигма до тежки гръбначни травми.

Като цяло имайте търпението да извървите своя път. Никоя маневра не е по-ценна от живота. И от мен минус на автора заради не добрата идея. Радвам се , че си жив и здрав. И, при цялото ми уважение към моя учител Ники Йотов, минус и за него заради коментара, че Сопот е добро място за СИВ. Не е добро. Инахе анализа е добър, за back fly зависи според мен от профила. Ники, ти само плюсове получаваш, малко да за разнообразие :-)

_________________
Владислав Борисов
Ozone Alpina 4

"Колкото по-високо летим, толкова по-малки изглеждаме в очите на тези, които не могат да летят."
Ф. Ницше.


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -0 
 
 Заглавие: Re: 4.11.2018 SIV на Сопот. Запасен от упражняване на пълен
МнениеПубликувано на: Чет Ное 15, 2018 4:46 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Яну 10, 2018 4:20 pm
Мнения: 50
Име: Виктор Иванов
Владо Доктора написа:
Течника на хвърляне на запасен е следващата грешка. Момента на хвърляне обаче беше точно на време. Хвърлянето беше в сатообразно движение. На клипа добре се вижда, че го хвърляш точно в купола. Запасен се хвърля в посоко обратна на оста на ротация. При тези центробежни сили то е към гърба/задника...


Това беше важно да се каже! Браво, че го обясни! Само ще допълня:
Изхвърлянето не е в посока на купола, а в посока близка/паралелна на вектора на ъгловата скорост (в момента на хвърляне). От там интересната траектория която описва. И независимо от силата която вложих се вижда как крилото го улавя. Както Милко го определи по-рано - некадърно хвърлен запасен.
Наистина не запазих нужното самообладание за да се замисля за системата с ос на ротация между мен и крилото. И за факта, че ако го изхвърля далеч от тази ос (както добре обясни - към гърба/задника), всичко щеше да мине с доста по-малко адреналин за мен и зрителите. Центробежната сила щеше да бъде паралелна на посоката на изхвърляне --> бързо и безпроблемно отваряне.

Сатообразно движение --> изхвърляне в посока противоположна на мястото, където оста на ротация пробожда системата крило-пилот :)

_________________
Виктор Иванов
U-turn Blackout Plus - Rainbow coloured
AirDesign Vita 2 - Fire (Orange,Red,Yellow)
https://www.youtube.com/channel/UC6TvYI0-lAoYyLKSb6xUayw


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: 4.11.2018 SIV на Сопот. Запасен от упражняване на пълен
МнениеПубликувано на: Чет Ное 15, 2018 5:18 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Оста на въртене няма как да е зад пилота в никоя ситуация, но запасният се хвърля по посоката на въртене - това посволява на запасният да започне напълването прди крилото да го застигне.
Ако се въртиш с ляво рамо напред - хвърляш зад задника си и наляво.
В иделаният вариант се хвърля и леко нагоре, но в повечето случаи центробежните сили не ни позволяват този лукс.

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -1 
 
 Заглавие: Re: 4.11.2018 SIV на Сопот. Запасен от упражняване на пълен
МнениеПубликувано на: Съб Ное 17, 2018 8:12 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Владо Доктора написа:
И, при цялото ми уважение към моя учител Ники Йотов, минус и за него заради коментара, че Сопот е добро място за СИВ. Не е добро. Инахе анализа е добър, за back fly зависи според мен от профила. Ники, ти само плюсове получаваш, малко да за разнообразие :-)


Представям си колко съм станал досаден. Събуждаш се сутрин и решаваш да погледнеш форума, да не би Ники Йотов да е написал нещо умно. Даже и на мен ми писва от плюсове, че понякога леко ми се изпростява :twisted: Но предпочитам стойносттна дискусия, дори и да поубива емоциите.

Иначе в мнението си не твърдя, че Сопот е добро място за СИВ. Просто, навремето нямаше СИВ, Охрид или Олудениз.
След натрупване на първоначален опит на безопасно място (където са най-големите опасности), на Сопот също може да се прави това или онова. Иначе дай да забраним на Веско и подобни да ни украсяват небето с инфинитита. Или пък спийд пилотите и скачащите от тандем.
Както в екологията осъзнават важността на биологичното разнообразие, така и при нас трябва да сме толератни към лудите, защото не се знае кой ще спаси света. Естествено и да се пазим един друг.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов